Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ali Çiçek’in Cenazesi Diyarbakır’da

Ali Çiçek'in Cenazesi Diyarbakır'da

27 Ağustos 2010 Cuma 16:22
PKK'nin öncü kadrolarından Ali Çiçek'in cenazesi 28 yıl sonra Osmaniye'den Diyarbakır'a getirildi.
14 Temmuz 1982 tarihinde Diyarbakır Cezaevi'nde başlatılan ölüm orucunda hayatanı kaybeden PKK'nin öncü kadrolarından Ali Çiçek'in cenazesi 28 yıl sonra Osmaniye'den Diyarbakır'a getirildi.

Diyarbakır Cezaevi'ndeki ağır işkence koşullarını protesto etmek için 14 Temmuz 1982'de başlatılan ölüm orucunda hayatını kaybeden Ali Çiçek, 28 yıl önce ailesinin bulunduğu Osmaniye'nin Sumbas İlçesinde defnedilmişti. PKK'nin önder kadrolarından Ali Çiçek'in ölümü öncesinde, Diyarbakır'da defnedilmesi için vasiyette bulunduğu bildirildi.

28 yıl sonra cenazenin Diyarbakır'a götürülmesi için Çiçek ailesi harekete geçti. Yapılan resmi başvurular ardından Ali Çiçek'in mezarı yoğun polis güvenliği altında ailesinin gözetimi ile açıldı. Çiçek'in cenazesi Ambulans ile Diyarbakır'a getirilirken, Yeniköy Mezarlığında defnedildi.

Ali Çiçek kimdir?

12 Eylül 1980 askeri darbesi ardından 27 Kasım 1978'de kurulan PKK'nin Hilvan, Batman, Dersim, Pazarcık, Antep, Bingöl gibi kentlerde örgütlenme çalışması yürütüne binlerce kadro, sempatizan ve taraftarı tutuklandı. PKK'liler başta Amed, Antep, Elazığ olmak üzere Kürdistan ve Türkiye'nin cezaevlerinde tutuldu.

Diyarbakır Zindanı'nda aralarında PKK'nin öncü kadroları olan Mazlum Doğan, Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Mustafa Karasu'nun da bulunduğu 4 bin civarında PKK'li getirildi. PKK'liler arasında bulunan Ali Çiçek tutuklandığında 16 yaşlarındaydı.

Cezaevinde öncü kadroları hücre sistemi olan 35. koğuşa alındı ve dünyada eşi uygulanmayan işkence yöntemleri ile devrimcilerin iradesi kırılıp teslim alınmak istendi.

İşkence, teslim alma ve itirafçılaştırmaya karşı 14 Temmuz günü yargılamanın sürdüğü duruşma sonunda Mehmet Hayri Durmuş konuşma hakkı istedi ve konuşmayı yaptı: 'Zulüm ve işkence en üst doruğuna çıktı. Yaşamımız üzerine saldırı yapıldı. İnsanlar katledildi. Zindanda cesetler çıkıyor. Yüzlerce insan sakat kaldı. Değer ve fikirlerini korumak isteyenler için yol kalmadı. İnsanlar zorla itirafçılaştırılıyor. Kimin ne zaman öleceğini kimse bilmiyor. Savunmaların hazırlanması engelleniyor. Mahkemeler bu olaylara karşı gözlerini örtüyor. İşkence altında yaşamın hiçbir anlamı kalmadı. Bu baskıları protesto etmek için bu dakikadan itibaren ölüm orucuna başlıyorum. Ölümümle direnişi yükselteceksem halkım ve partim için bahtiyar olacağım.'

Bu açıklama ardından PKK'li tutsaklar ölüm orucuna kendilerinin de katılacağını açıkladı. Başlatılan ölüm orucu ardından Kemal Pir 53. gün hastaneye kaldı ve yaşamını yitirdi. Kemal Pir'in ardından Hayri, Akif Yılmaz, Ali Çiçek de hastaneye kaldırıldı.

Mehmet Hayri Durmuş eylemin 61. günü 13 Eylül'de, Akif Yılmaz 15 Eylül'de, Ali Çiçek 17 Eylül'de yaşamlarını yitirdi.

ANF (gundem-online.net'ten alınmıştır)

Diğer Haberler