Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ali Fikri Işık’a askerlik gözaltısı

Ali Fikri Işık'a askerlik gözaltısı

09 Haziran 2012 Cumartesi 13:15
Taraf gazetesinin spor yazarı Ali Fikri Işık, bir sempozyum için gittiği Diyarbakır'da kaldığı otelde gözaltına alındı. Gözaltının gerekçesi Işık'ın 1982 yılından beri askerlikten firar etmesi...

Radikal'in haberine göre, Kürt aydın ve edebiyatçı Ali Fikri Işık, Diyarbakır'da askerlikten firar ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Kaldığı otelden alınan Işık'ın 1982 yılından beri askerlikten firar ettiği ileri sürüldü. Taraf gazetisinde spor yazıları yazan Işık Diyarbakır'daz bir sempozyuma katılmak için bulunuyordu.

Aslen Batman'lı olan Işık Diyarbakır'a futbol oynamak için gitmişti. 1974 yılında henüz 16 yaşındayken Silvanspor'a transfer oldu. Yaşı büyüdükçe siyasete merak saldı. Dönemin sivil toplum kuruluşlarından Devrimci Demokrat Kültür Derneği'nin (DDKD) aktif üyelerinden biri oldu. Işık, 12 Mart 1980 sabahı tutuklandı. 16 Eylül'deki duruşma gününü beklerken 12 Eylül'de darbe oldu. Işık, 3 yıl 8 ay Diyarbakır Cezaevi'nde kaldı. Daha sonra İstanbul'a yerleşen Işık, Taraf gazetesinde spor yazıları yazıyordu.

Diğer Haberler