Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Alimler ve Amirler bozulursa toplum da bozulur’

'Alimler ve Amirler bozulursa toplum da bozulur'

30 Ağustos 2012 Perşembe 17:12
Toplumda yaşanan ahlaki yozlaşmaya dikkat çeken kanaat önderleri, Müslüman halkın öz benliği olan İslam'dan uzaklaştırılmaya çalışıldığını belirterek, bu durumun en büyük sorumlularının alimler ve amirler olduğunu ifade ettiler.

Hz Muhammed’in (sav), "İki sınıf insan vardır. Onlar düzelirlerse bütün toplum da düzelir, onlar bozulurlarsa bütün toplum bozulur. Bunlar alimler ve amirlerdir (yöneticiler)." şeklindeki hadisini hatırlatan Molla Ekrem Derdiyok, "Alimler, toplumun, kokuşmaması için eti korumakta kullanılan tuz misalidir. Tuz bozulduğu zaman onu hiçbir şey düzeltemez, işte toplumun bu seviyeye gelmesinin sebeplerinden biri de âlimlerimizin topluma örnek bir hayat yaşamalarına vesile olacak vahiyden kopmalarıdır. Bizden önceki ümmetler uyku gafletiyle uyurken uyanık olan alimler onları uyudukları uykudan uyandırdı." dedi.

Yöneticilerimiz Kur’an ve Sünnet Adına Emir Vermekten Uzaklaşınca…

Yöneticilerin de sorumluluklarına dikkat çeken Molla Ekrem, "Amirler (yöneticiler) ise Kur'an ve Sünnet adına emir vermekten ayrılıp nefs ve makam uğruna kendilerini kokuşmuş dünyanın vehmine kaptırdılar. Bu nedenle asrımızın nesli olan insanlarımız ve toplumumuz, dünyada ahireti değil de dünyada dünyayı yaşamak adına heva ve heveslerine tabi oldular. Hayvani ve şehevi duyguları ön plana çıkardılar. Kişiliklerini değil şehvetlerini yaşamaya başladılar. Bu toplumun yeniden ıslahı için Amir hükmünde olan Kur'an ve Sünnet'e tekrar dönüp yeniden insanlara örnek olmak noktasında alimlerimiz ve amirlerimize büyük görevler düşüyor.

Alim ve İdarecilerimizin Kur’an’ın Ruhuyla Yeniden Tanışıp Buluşmaları Gerekiyor

Son olarak şunları söylemek isterim ki, toplumun bozulmasına sebebiyet veren âlimlerimiz ve yöneticilerimiz olduğu için bu sorumluluğun hissiyle yeniden uyanıp Kur'an'ın ruhuyla yeniden tanışıp buluşmaları gerekiyor. Bu neticede canlı bir şekilde halkımızın içine karışarak bu ahlaksızlığın önüne geçmeleri gerekiyor. İnanıyoruz ki, alimlerimiz bunu yaparlarsa toplumun içindeki iman yeniden harekete geçecek ve toplum ıslah olacaktır inşallah" şeklinde konuştu.(İLKHA)

Diğer Haberler