Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Allavi, Barzani’yi Ziyaret Edecek

Allavi, Barzani'yi Ziyaret Edecek

29 Ağustos 2010 Pazar 15:29
Irakiye Listesi Başkanı Eyad Allavi, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ile görüşmek üzere bugün Erbil'e gelecek.
Irakiye Listesi yöneticilerinden Muhammed Allavi dün yaptığı açıklamada, Allavi'nin, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili bugün Başkan Barzani'yi ziyaret edeceğini bildirdi.

Ziyaretin hükümet kurma sürecinin beklenenden fazla uzaması ve ülkede şiddetin artması nedeniyle büyük bir önem taşıdığını belirten Muhammed Allavi, iki liderin hükümet kurma sürecinin bir an önce tamamlanması konusunu ele alacaklarını belirtti.

Irak Parlamentosu seçimleri 7 Mart'ta yapılmış, eski Başbakan Eyad Allavi'nin başkanlığındaki "Irakiye Listesi" 91 sandalye ile Irak genelinde birinci olurken; Başbakan Nuri el-Maliki'nin başkanlığındaki "Hukuk Devleti Listesi" 89 sandalye ile ikinci; "Irak Ulusal Koalisyonu Listesi" 70 sandalye ile üçüncü olmuştu.

"Kürdistan İttifakı Listesi" ise, 43 sandalye ile Irak genelinde 4'üncülüğü elde etmişti.

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını 1 Haziran'da seçim sonuçlarını onayladıktan sonra seçimi kazanan 4 siyasi grup arasında başlayan görüşmeler trafiği yoğun bir şekilde devam etmesine rağmen taraflar henüz bir mutabakat sağlayamadı.

AKnews

Diğer Haberler