Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Almanya’dan bağımsız Kürdistan’a destek

Almanya'dan bağımsız Kürdistan'a destek

19 Şubat 2017 Pazar 17:47
Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, bağımsız Kürdistan'ın bağımsızlığı konusunda "Eğer bağımsızlık konusunda karar verirlerse destekleriz." dedi.

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen ile bir araya geldi. Başkan Barzani ile görüşmesinin ardından Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

BasNews muhabirinin ‘’Kürdistan devletinin kurulması halinde tavrınız ne olacak ?’’ sorusuna Ursula Von Der Leyen " Bu konuda kararı kendileri verecektir. Eğer bağımsızlık konusunda karar verirlerse destekleriz. Halkın vereceği karara Almanya olarak saygı göstereceğiz’’ şeklinde yanıt verdi.

Peşmerge Güçleri’ne ilişkin ise Ursula Von Der Leyen, "IŞİD’e karşı savaşta Peşmerge çok önemli bir rol üstlendi. Almanya, Peşmerge Güçleri’ne askeri yardımlarını sürdürecek’’ dedi.

Münih Uluslararası Güvenlik Konferansı için Almanya’da bulunan Başkan Mesud Barzani, dünya liderleriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Başkan Barzani dün İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian, Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı ve ABD Savunma Bakanı James Mattis'le toplantı yaptı. 

Başkan Barzani bugün sabah saatlerinde ABD Savunma Bakanı James Mattis ile biraraya gelmişti. Başkan Barzani ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, Irak Başbakanı Haydar Abadi, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşme gerçekleştirdi.

17 Şubat’ta başlayan Münih Uluslararası Güvenlik Konferansı yarın sona erecek.

Nerina Azad

Diğer Haberler