Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Altan Tan: AKP’li bölge milletvekilleri istifa etmeli

Altan Tan: AKP'li bölge milletvekilleri istifa etmeli

10 Ekim 2012 Çarşamba 17:35
Tan, "AKP'ye oy veren Kürtler, Başbakan'ın sözlerinden rahatsızlık duymuyor, incinmiyorlarsa yazıklar olsun onlara. AKP'li bölge milletvekilleri, Başbakan'dan hesap sormalı ve istifa etmelidir" dedi.

Yaptığı bir konuşma nedeniyle dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı’na fezleke gönderilen BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı konuşmayı sert bir şekilde eleştirdi. Tan, "AKP'ye oy veren Kürtler, Başbakan'ın sözlerinden rahatsızlık duymuyor incinmiyorlarsa yazıklar olsun onlara. AKP'li bölge milletvekilleri, Başbakan'dan hesap sormalı ve istifa etmelidir" dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup konuşmasında söylediklerine ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın partisinin grup konuşmasındaki, "Cumhuriyet tarihinde atılmayan adımları biz attık. Kürt kelimesini ağzına alamayan bu ülkede, Kürt kardeşleri kelimesini ağzına alan ilk hükümet bizdik. Almanya'da da anadilde eğitim yok" sözlerini eleştiren Tan, Erdoğan'ın son günlerde yaptığı açıklamalarla yanlış yolda yürümeye devam ettiğini söyledi.

Tan, Erdoğan'ın üslubunun ve izlediği politikaların Türkiye'nin bölünmesine hizmet ettiğini belirterek, "Başbakan'ın konuşmasının neresini düzeltelim? Başbakan'ın efendinin kölesine bahşedici üslupla konuşmasını, emredici, posta koyan, lütfeden, meydan okuyan, tahkir eden üslubunu kabul etmek asla mümkün değildir. Kürt realitesini resmi olarak tanıyan ilk iktidar, Demirel ve Erdal İnönü hükümetidir. Özal'ın bu konudaki gayretleri de göz ardı edilemez. Kürtler kimsenin bahçesinden fındık talep eden bir halk değildir. Dünyada birden fazla anadili olan 100'ün üzerinde ülke varken Başbakan, Almanya'yı örnek olarak veriyor. Başbakan'da ciddi bir bilgi eksikliği var. O kadar eksik ki, ne kadar bilgi var o gözükmüyor. Kürtler buraya çalışmaya gelen işçiler mi, yabancı vatandaşlar mı? Özrü kabahatinden büyük. Başbakan 'Kürtler artık evine gitsin, benden hayır yok' dedi. Zaten hayır beklemiyorduk o kapıdan. Başbakan'ın yaptığı abuk subuk bir değerlendirmedir" diye konuştu.

AKP’YE OY VERENLER İNCİNMİYOR MU?

"AKP'ye oy veren Kürtler, Başbakan'ın sözlerinden rahatsızlık duymuyor, incinmiyorlarsa yazıklar olsun onlara" diyen Tan, AKP'li bölge milletvekillerinin Erdoğan'dan hesap sormaları ve istifa etmeleri gerektiğini söyledi. Toplantı sonrası soruları cevaplayan Tan, seçilme yaşının 18'e çekilmesine ilişkin soruyu şu sözlerle cevapladı: "Esas sorun askere oy kullandırılması. Çaldığı minareye kılıf uydurmak istiyor. Hile hurdayla ne yapabilirim onun hesabını yapıyor. Alavere dalavere, Kürt Mehmet nöbete.. Şırnak'ta oyun bitti; polisle, hakimle, savcıyla ayakta durmaya çalışıyorsun. Bakalım askerle de nereye kadar gidecek?"

Başbakan'ın Diyarbakır Emniyet Müdürü ile ilgili sözlerinin sorulması üzerine Tan, "Bülent Arınç gözleri yaşlı tebrik ediyor Emniyet Müdürü'nü. AKP'li milletvekilleri destek veriyor bu sözlere. Başbakan ise bindirdi. Gaz alıcı sözlere tahammülü yok. Arınç, sözlerine sahip çıkıyor musun? CHP'nin ise ne yaptığı, ne dediği belli. 3 ayda bir maddeyi hazırlayamıyor. 3 parti birleşsin ve tek parti olsun: Devlet Partisi. CHP'lilerin de Cuma'ya gitmeleri gerekecek. Onu da nöbetleşe yaparlar artık" diye konuştu.

Altan Tan, seçim barajı ile ilgili soruya ise şu cevabı verdi: "Türkiye'nin ciddi bir siyasi partiler kanununa ihtiyacı var. Bu hile ve sahtekarlıklara başvuruldukça, Kürtler dağdan başka yol kalmadı diyecekler. Kürtlerin demokrasiye inancı kalmayacak. Kardeşliğe, birliğe, beraberliğe dinamit koymayın. Gelin Avrupa standartlarına göre Anayasa yapalım. Seçim barajını yüzde 3 yapalım."

Diğer Haberler