Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Altan Tan: Ankara artık Kürtleri engelleyemez!

Altan Tan: Ankara artık Kürtleri engelleyemez!

05 Eylül 2012 Çarşamba 13:40
Altan Tan, gelinen noktada Ankara’nın artık Kürtlerin kazanımlarını engelleyemeyeceğini söyledi.

BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan Amerika’daki temaslarına New York ve New Jersey eyaletlerinde devam etti. Tan, gelinen noktada Ankara’nın artık Kürtlerin kazanımlarını engelleyemeyeceğini söyledi.

BDP Washington Temsilcisi Sinan Önal ile birlikte San Fransisco’dan New York’a gelen Tan, 1 Eylül Dünya Barış Günü münasebetiyle New Jersey’de düzenlenen etkinliğe katıldı.

North Hudson Islamic Educatin Center’da düzenlenen etkinliğe New York, New Jersey, Boston ve Washington DC’den gelen çok sayıda Kürt katılım sağladı.

Aynı zamanda TBMM yeni anayasa hazırlama komisyonunu üyesi olan Altan Tan, konuşmasında hazırlanacak yeni anayasada Kürtlerin başta anadil ile eğitim hakkı olmak üzere tüm eşit ve yasal haklarının güvenceye alınması gerektiğini vurguladı. Tan, böyle bir anayasanın Türkiye’de barışı tesis etme konusunda önemli bir adım olacağını vurguladı.

Fakat basta AKP olmak üzere CHP ve MHP’nin özgürlükler konusunda gelen hemen tüm tekliflerini otomatikman reddettiklerini ve bu gidişten umutlu olmadığını sözlerine ekledi.

Özgürlükler konusunda adımlar atacağı iddiasıyla başa geçen AKP’nin zamanla statükolaştığını, özellikle başörtüsü yasağı, Cem evlerinin ibadethane olarak açılması gibi konularda samimi olmadığını vurgulayan Tan, Tan, Diyanet’in Cem evlerinin ibadethane olarak sayılamayacağına dair kararını da eleştirdi.

Altan Tan, Devletin dini ve dünyevi inançları ve düşünceleri tekdüze bir sekilendirmeye girişmesi yerine onların fikir ve inanışlarına saygı göstermesi gerektiğini ifade etti.

Suriye’deki son durum ile ilgili olarak Altan Tan, tüm Kürt örgütlerinin tek çatı altında toplanmasının çok önemli bir adim olduğunu belirterek, bu aşamadan sonra ister Esad gitsin isterse gitmesin artık Kürtler statü kazanmadan bir adım geriye atmayacağını kaydetti.

AKP hükümetinin asıl korkusunun Suriye’deki Kürt birliği olduğunu dile getiren Tan, gelinen noktada Ankara’nın artık Kürtlerin kazanımlarını engelleyemeyeceğini ve bu nedenle de Kürt realitesini kabul etmesi gerektiğini belirtti.

BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan temaslarının son günü olan Pazartesi günü New Jersey eyaletinde Amerikan Kürt Derneği (AKA) tarafından düzenlenen toplantıda Kürt toplumu üyeleri ile bir araya geldi, onların eleştiri, görüş ve talepleri hakkında bilgi aldı.

Washington’daki BDP temsilciliğine destek isteyen Altan Tan, “Buradaki varlığımız ancak sizin desteğinizle sağlanabilir. BDP’ye vereceğiniz destek kendi kendinize vereceğiniz destektir” dedi.

BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, Amerika Birleşik Devletleri gezisine Kaliforniya eyaletinin San Fransisco şehrinde devam etti. Kürt Kültür Merkezi’nin konuğu olarak bu kente gelen Tan, BDP Washington Temsilcisi Sinan Önal, ve kentte yaşayan Kürtler tarafından karşılandı.

Kültür Merkezi ziyaretinin ardından, Burlingame kasabasında halka hitaben bir konferans veren Tan, Ortadoğu ve Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdi. Gittikçe otoriterleşen AKP hükümetinin, Kürt çıkmazını aşmaması durumunda kendisinin aşılacağını vurgulayan Tan Suriye krizinde “nur topu” gibi ortaya çıkan Kürdistan gerçeği karşısında AKP hükümetinin baskılarını arttırmasının sonunu daha da yakınlaştıracağını ifade etti.

Altan Tan, Kuzey Amerika gezsine Kanada ile başlamış, Toronto şehrindeki geleneksel Kürt Kültür Festivali’ne ve Montreal sedirindeki halk toplantısına katılmıştı.

Altan Pazartesi akşamı Türkiye’ye dönmek üzere New York’tan ayrılmıştı. (ANF)

Diğer Haberler