Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Altan Tan: Çözüm, sınırları olmayan Ortadoğu Federasyonu’nda

Altan Tan: Çözüm, sınırları olmayan Ortadoğu Federasyonu'nda

03 Ağustos 2012 Cuma 07:46
Altan Tan, Ortadoğu'daki sorunların çözülmesi için en uygun yolun sınırların olmadığı bir bölge inşa etmek olduğunu söyledi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Benelüks modelinde olduğu gibi vizelerin, gümrüklerin kalktığı, eyaletlerden oluşan bir yeni Ortadoğu Federasyonu hepimizin derdine derman olacaktır" dedi. Tan, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki gelişmelere değindi.

Suriye'deki Kürdlerin kendi kaderlerini belirlemek adına siyaset sahnesine çıktıklarını belirten Tan, "Bu da normal bir şey. Niye çekiniyorsunuz?" diye sordu.

"Türkiye'deki Kürdlerin Suriye'dekileri örnek alacağı" kaygısının bulunduğunu ifade eden Tan, "Korkunun ecele faydası yok. İnsani, İslami, vicdani ve demokratik kriterlere göre bu barış sağlanmalıdır. Başka çaresi yoktur" dedi. Tan, şunları kaydetti: "Bundan sonra Ortadoğu'da 40 milyon Kürd'ü köle olarak, müstemleke zihniyetiyle, kimliksiz, statüsüz yönetemezsiniz, mümkün değil. Peki ne olacak? Kavga, bölünme istemiyoruz, ayrılık istemiyoruz. Yeni bir Ortadoğu Federasyonu istiyoruz. Kim varsa bu coğrafyada, bütün bir Ortadoğu'nun bütün renkleriyle Benelüks modelinde olduğu gibi vizelerin, gümrüklerin kalktığı, eyaletlerden oluşan bir yeni Ortadoğu Federasyonu hepimizin derdine derman olacaktır.

Halep'i, Musul'u, Diyarbakır'ı, İstanbul'u, Bağdat'ı, Şam'ı, Beyrut'u, Kudüs'ü birbirinden ayıran hiç bir projenin bundan sonra başarılı olma şansı yok. Siz de bir stratejik derinlik varsa kerametinizi ve ferasetinizi burada gösterin."

Diğer Haberler