Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Altan Tan: Diyarbakır Valiliği Yetkisini Aştı

Altan Tan: Diyarbakır Valiliği Yetkisini Aştı

31 Mart 2012 Cumartesi 18:20
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Valiliği'nin, Kürt siyasi parti ve kurumlarının hazırladıkları 4 ana talep ekseninde başlattığı imza kampanyasını yetkisini aşarak yasakladığını söyledi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Valiliği'nin, Kürt siyasi parti ve kurumlarının hazırladıkları 4 ana talep ekseninde başlattığı imza kampanyasını yetkisini aşarak yasakladığını söyledi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kürt parti ve kurumlarının 4 ana talep ekseninde başlattığı imza kampanyasının Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanmasına ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Tan, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na gelenlere, "Burada en aykırı fikirlerinizi bile, açıkça, hiçbir endişeye mahal bırakmayacak şekilde söyleyebilirsiniz, serbestsiniz" denildiğini hatırlatarak, ''Ne oldu, maalesef korkulanlar oldu. Derin devlet, derin akıl dediğimiz, memleketi sığlıktan öteye götürmeyen, fitne ve fesattan öteye hiçbir olumlu işin altına imza koymayan zihniyet, tekrar hortladı'' dedi.

Tan, Diyarbakır Valiliği'nin, ''Kürtçe ana dille eğitim hakkının tanınması, Kürtçenin kamusal alanda kullanılması, Kürtlerin kendi kendilerini yönetebilmelerinin anayasal olarak önünün açılması, bölgesel yönetim'' taleplerinin yer aldığı imza kampanyasını, ''Yeni anayasanın hazırlanmasına yönelik taleplerin dile getirildiği iddia edilen imza kampanyasındaki 4 maddenin, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırı olduğu, bölünmüş bir yapının temellerinin atılması konusunda bir faaliyet içinde olduğu tespit edildiği'' denilerek, yasakladığını söyledi.

Tan, Diyarbakır Valiliği'nin yetkisini aşarak böyle bir kararı aldığını ve bu kararı kınadığını belirterek, şunları kaydetti: "Görüşlerinizi dile getireceksiniz, hiçbir şiddet, baskıya, yasa dışı eyleme başvurmadan, bu maddeleri sıralayacaksınız bir kağıda, vatandaşa 'isteyen imzalasın, isteyen imzalamasın' diyeceksiniz. Diyarbakır Valisi'ne göre bu suç. Vatandaşlar, nasıl fikirlerini beyan edecekler. Bunu Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı'nın dikkatine sunuyorum. Bölgedeki valiler çoktan hadlerini, yetkilerini aştılar, vatandaşla savaşmayı bir marifet zannediyorlar." (ANF)

Diğer Haberler