Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Altan Tan: Taksit taksit değil tam demokrasi

Altan Tan: Taksit taksit değil tam demokrasi

13 Haziran 2012 Çarşamba 13:23
Altan Tan: "Hükümetin taksit taksit demokrasiyi bırakıp peşin ödeme yapması lazım. Kürtçe ana dilde eğitim, Kürtçe'nin kamusal alanda kullanılması, yerinden yönetimin tanınması gibi bütün bir programın acilen eksiksiz uygulanması gerekir"

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaretiyle ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanı, bir uzlaşmanın olabilmesi için mutlaka siyaset dilinin daha barışçıl daha demokratik olması gerektiği noktasında fikirler beyan etmiştir" dedi.

Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, BDP'li belediye başkanları ve tıp fakültesi öğrencilerinin tutuklandığını hatırlatarak, "Bize selam veren herkes tutuklanıyor" dedi.

Hakim ve savcılara seslendiğini belirten Tan, "Eğer siz böyle Deli Dumrul gibi davranırsanız, geçenden beş akçe, geçmeyenden on akçe alan Deli Dumrul gibi davranırsanız; önünüze gelen herkesi, Kürt sorununu ağzına alan herkesi suçlu ve terörist görüp tutuklarsanız, fazla vakit geçmeyecek 1-2 yıl içinde siz de tutuklanırsınız. Çünkü bu devran döner" diye konuştu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri olarak bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret etmeleri ile ilgili bir soru üzerine Tan, "Sayın Cumhurbaşkanı bir uzlaşmanın olabilmesi için mutlaka siyaset dilinin daha barışçıl daha demokratik olması gerektiği noktasında fikirler beyan etmiştir" dedi. Tan, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasıyla ilgili bir soru üzerine de, "Hükümetin taksit taksit demokrasiyi bırakıp peşin ödeme yapması lazım. Kürtçe ana dilde eğitim, Kürtçe'nin kamusal alanda kullanılması, yerinden yönetimin tanınması gibi bütün bir programın acilen eksiksiz uygulanması gerekir" diye konuştu.

Diğer Haberler