Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Amed kendini yönetmek istiyor

Amed kendini yönetmek istiyor

28 Ağustos 2012 Salı 12:57
SAMER'in araştırmasına göre, Amedlilerin sadece yüzde 11'i mevcut statünün devamını istiyor. Suriye'deki Kürtlerin kendilerini yönetmeye başlamalarını desteklemeyenlerin oranı sadece yüzde 9

SAMER'in araştırmasına göre, Amedlilerin sadece yüzde 11'i mevcut statünün devamını istiyor. Suriye'deki Kürtlerin kendilerini yönetmeye başlamalarını desteklemeyenlerin oranı sadece yüzde 9.

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), Kürt sorununun çözümünde rol sahibi kişi ve kurumların güvenirliğini ölçmek; kişi ve kurumların Kürt sorununun barışçıl çözümüne dönük yaklaşım, söylem ve politikalarının nasıl algılandığını belirlemek ve gündemdeki önemli konulara ilişkin halkın görüş ve algısını öğrenmek amacıyla 10-11 Ağustos 2012 tarihleri arasında Amed merkezde “Kürt Sorunun Çözümünde Kişi ve Kurum Değerlendirmesi” adlı nicel saha araştırmasının üçüncüsünü yaptı. Anket tekniği kullanılarak ve rastgele seçilen 302 kişiyle yüzyüze görüşülerek yapılan "Kürt Sorunun Çözümünde Kişi ve Kurum Değerlendirmesi" saha araştırmasının sonuçları açıklandı.

Başat gündem: Suriye ve çatışmalar

-  Araştırmaya katılanların yüzde 43'ü Temmuz-Ağustos ayının en önemli siyasi gündem konusu Suriye'de yaşanan çatışmalar. Bunu yüzde 24 ile Kürt Sorunu ve yüzde 15 ile Şemdinli ve Eruh'ta yaşanan çatışmalar izliyor.
-  Yüzde 90'nı son iki ay içinde Kürt sorunun barışçıl çözümü yönünde herhangi olumlu bir gelişme yaşanmadığını düşünüyor.

Yüzde 48 Özerklik istiyor

-  Kürtlerin yasal statüsünün ne olması gerektiğine yönelik soruya yüzde 48 Demokratik Özerklik; yüzde 18 bağımsızlık; yüzde 2 federasyon; yüzde 9'u belediyelerin yetkilerinin artırıldığı adem-i merkezi yönetim derken, mevcut statünün devam etmesini isteyenlerin oranı yüzde 11 ve hiçbir statü olmamalıdır diyenlerin oranı ise yüzde 5.

BDP'ye güveniyorlar

- Kürt sorununun çözümünde söz sahibi kurum ve kişilerin güvenirliği konusunda en çok BDP'li belediyelere (yüzde 48) ve BDP'ye güvenildiği görülüyor.

Suriye'deki Kürtlere destek

- Katılımcıların yüzde yüzde 63'ü Sureyi'de Kürtlerin kendi özerk yönetimlerini kurmalarını desteklerken, desteklemeyenlerin oranı yüzde 9.
- Yüzde 61'i Suriye'de Yüksek Kürt Konseyi'nin kurulmasına olumlu bakıyor.
- Yüzde 60'ı Suriye ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler Kürtlerin ulusal birlik oluşturmaları için tarihi bir fırsat olarak değerlendiriyor.
- Suriye ve Ortadoğu'da yaşananların Türkiye'de yaşamakta olan Kürtlerin statüsünü olumlu etkileyeceğini düşünenlerin oranı yüzde 24. (Yeni Özgür Politika)

Diğer Haberler