Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Amed Müzik Festivali düzenleniyor

Amed Müzik Festivali düzenleniyor

16 Eylül 2012 Pazar 13:19
Diyarbakır’daki belediyeler 25-30 Eylül tarihlerinde Amed Müzik Festival i düzenliyor.

Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Cep Sineması’nda 1. Amed Müzik Festivali ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek, Sur Belediye Başkanvekili Nakşi Sayar, Bağlar Belediye Başkanvekili Sema Koç ve Kayapınar Belediye Başkanvekili Fevzi Yetkin açıklama yaptı. “Sanatın rengi ve sesiyle özgürlüğü doğru yürüyoruz” sloganıyla yapılan festivalle ilgili açıklamayı okuyan İpek, 30 yıldır süren savaşın hemen hemen her gün can aldığını ve yüreklerini yaktığını belirtti. Ortadoğu’da halklar lehine olan gelişmeler yaşandığını, Suriye’de başta Kürtler olmak üzere gelişen özgürlük temalı gelişmeleri desteklediklerini ifade eden İpek, bununla birlikte yerel yönetim çalışmalarının en önemli alanlarından birinin kültür ve sanat çalışmaları oluşturduğunu kaydetti. Sanatın dili ile sorunları çözme, yok olmakta olan kültürleri korumak için Eylül sonunda bir planlama yaptıklarını bildiren İpek şöyle konuştu:

Kültür yaraların sarılmasında merhem oldu

“Hepinizin bildiği gibi 1990’lı yıllarda bu kent çok büyük acılar yaşadı. Dayanışma ile bu acıların yaralarını halk olarak sarma çalışması yürütürken, özellikle 1999’dan sonra kültür ve sanatı acıların dindirilmesi ve yaraların sarılmasında bir merhem olarak gördük. Hepinizin malumu olduğu üzere 2000 yılından bu yana 10 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivalleri, Sur Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Festivalleri, Yenişehir Belediyesi’nin düzenlediği Gençlik Festivalleri, Kayapınar ve Bağlar Belediyeleri kültürel ve sanatsal çalışmalarının çok önemli bir işlevi oldu. Bunların başında yok olan, yasaklanan veya kaybolan kültürel öğelerin açığa çıkarılması, desteklenmesi ve geliştirilmesi çabasıydı.”

Kürt sanatçıların arzuları festivale katılmak

Evrensel kültür ve sanat temsilcilerini kentle buluşturmak ve kentin kendi dinamikleri ile oluşturduğu çalışmaları ulusal platforma taşıma konusunda Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivalleri çok önemli zemin yarattığını vurgulayan İpek, “Öyle ki Kobani’de, Hewler’de, Urmiye’de, Erivan’da ve Kürtlerin yaşadığı her yerdeki sanatçıların en büyük arzuları Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivalleri’ne katılmak oldu. Burada ilçe belediyelerimizin pek çok kültür ve sanat çalışmalarını, kültür ve sanat kurum ve kuruluşlarımızla yaptığımız pek çok çalışma bu amaca hizmet etti” diye konuştu.

Bu yıl kültür ve sanat alanında bir dönüm noktasını yaşadıklarını ve 10 yıl boyunca düzenledikleri Kültür ve Sanat Festivalleri’nde tüm sanat disiplinleri iç içe bulunduğunu hatırlatan Hafize İpek, “Değerlendirmelerimiz sonucunda bu tarzın artık işlevini tamamladığını düşünüyoruz. Bu nedenle her sanat disiplinini aynı zaman dilimi içinde derinlemesine ele alan bir programı tercih etmeye başladık” dedi. Mayıs ayında 1. Amed Tiyatro Festivali ile 18 ayrı tiyatro grubunu bir araya getirdiklerini bildiren İpek, Tiyatro Festivali’nin aynı zamanda farklı bölgelerdeki deneyimlerin birbirine aktarılmasına ön ayak olduğunu söyledi.

Yeni bir sanatsal dönem başlıyor

“Bundan sonra Büyükşehir Belediyemiz,  ilçe belediyelerimiz, kentimizin kültür ve sanat kurumları ile tüm dinamikleri kapsayan bir organizasyonla ve kentin adını taşıyan festivallerle yeni bir sanatsal dönem başlatıyoruz” diyen İpek, şöyle devam etti:

“25-30 Eylül tarihleri arasında 1. Amed Müzik Festivali düzenleyeceğiz. Dağkapı Meydanı’nda, İstasyon Meydanı’nda, Batıkent Meydanı’nda, Diclekent’te Newroz Alanı’nda ve pek çok salonda müzik dinletisi düzenleyeceğiz. Kürt Müzik Tarihi ile ilgili panelin de düzenleneceği festivalde Mezopotamya coğrafyasında boy vermiş halkların ezgileri yaşam bulacak. Festivalimiz yok olan kültürlere yaşatma, yeniden canlandırmayı hedeflemektedir.”

İpek, “Festivalde; konser alanlarında 7’den 70’e kuşaklar arası farkı müziği ile ortadan kaldıran Serhado, duru sesi ve türküleri ile İlkay Akkaya, kardeşliğin ezgileriyle Niyazi Koyuncu ve pek çok sanatçıyı sizlerle buluşturacağız” diyerek tüm halkı bu coşkuya ve müziğe kulak vermeye davet etti.

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11