Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Amed’de Şêx Seîd ve arkadaşları için anma

Amed’de Şêx Seîd ve arkadaşları için anma

30 Haziran 2012 Cumartesi 19:22
Dün Amed’de aralarında HAK-PAR, BDP ve Azadi İnisiyatifi'nin de bulunduğu 19 parti ve sivil toplum örgütü tarafından Şêx Seîd ve arkadaşları adına bir anma töreni düzenlendi.

Amed’de BDP, HAK-PAR, Azadi İnisiyatifi, Diyarbekir ÇIRA, OSP, KADEP, Ay-Der, DDKD, Dem-Der, Diay-Der, Dicle Fırat Diyalog Grubu, DTK, İHD, Mazlum-Der Diyarbakır, Med-Zehra, Meya-Der, Nûbihar-Der, TDŞK ve Ufuk-Der tarafından Şêx Seîd ve arkadaşları için bir anma töreni düzenlendi.

Amed Dağkapı meydanında kılınan Cuma namazının ardından düzenlenen anma töreninde Kürtçe ve Türkçe olarak basın açıklamaları okundu. Türkçe açıklamayı okuyan KADEP Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yekdar, 1925 yılında Kürdistan topraklarında Kürtlerin varlığını inkar eden ayrıca değerlerine savaş açan rejimin uygulamalarına karşı hak, adalet ve özgürlük adına kıyam eden Şêx Seîd ve arkadaşlarının şahadetlerinin 87. yıl dönümü olduğunu dile getirdi.

Yekdar açıklamada; “Siyasal egemenliği Türklük şemsiyesinin tekeline koyarak birlikte bir sözleşme yapmanın tüm imkanlarını devlet gücüyle ortadan kaldıran yeni Türkiye’nin kurucu iradesi, Kürdistan halkını hem milli hem de dini değerleri ile yok etmeye kalkışırken Şêx Seîd ve arkadaşları buna rıza göstermediler. 1925 yılından sonraki Zîlan, Dersim ve Roboski gibi onlarca katliam Kürdistan halkının özgürlük ve adalet talebini bastıramamıştır. Kürdistan halkının İslami ve milli değerlerine pervasızca saldıran ve birlikte yaşamanın tüm imkanlarını ortadan kaldına Türkiye Cumhuriyetinin uyguladığı politikalar Kürdistan halkının rızası hilafına tesis edilmiştir. Kürdistan halkı hiçbir zaman köleliği ve hegemonyayı kabul etmemiştir. Dolayısıyla devletin Kürdistan halkının milli varlığını ve dini değerlerini yok sayan politikaları uluslar arası hukuka, İslami ilkelere ve insan hakları sözleşmesi gibi evrensel değerlere göre gayri meşrudur” dedi.

Kürtlerin iradesini dikkate alan yeni bir toplumsal sözleşmenin kaçınılmaz olduğunun anlaşılması gerektiğini ifade eden Yekdar; “Toplumsal barışın sağlanması ve akan kanın durması için çözüme yönelik adımların atılmasını istiyor ve yeni bir toplumsal sözleşmeyle hak, adalet ve hürriyetler ışığında kurulacak yeni bir yönetim anlayışının hem Kürdistan’da yaşayan halklar hem de Türkiye’nin hayrına olacağını düşünüyoruz.

Bu Amaçla;

1925 ve sonraki kıyamlarda şehid olanların mezar yerlerinin açıklanmasını,

İstiklal, Örfi İdare Mahkemeleri, Harp Divanı ve devlet arşivlerinin açılmasını,

Kıyam mağdurlarının el konulan özel eşyaları ve mallarının ailelerine iade edilmesini,

Ders kitaplarındaki hakaret içerikli ifadelerin çıkarılmasını,

Şêx Seîd ve bugüne kadar gerçekleşen bütün kıyamlarda yapılan katliamlardan dolayı Kürdistan halkından devletin özür dilemesini talep ediyoruz.” Dedi.

İdamların gerçekleştiği Dağkapı meydanına Şêx Seîdê Kal Meydanı isminin verilmesini ve tüm şehitlerin anısına bir anıtın Dağkapı meydanında yapılmasını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden talep edilen açıklamada son olarak; “87. yıldönümü vesilesi ile tarih boyunca hak, adalet ve özgürlük için canlarını feda eden herkesi saygı ile anıyor ve özellikle 1925 Kürdistan şehidlerini; Şêx Seîd ve dava arkadaşlarını rahmetle ve minnetle yad ediyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından Mela Ensarî tarafından Şêx Seîd ve arkadaşları için dualar okundu.

seyh-said-a_3.jpg

seyh_said_a2.jpg

Diğer Haberler