Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Amedspor’dan Deniz Naki tepkisi

Amedspor'dan Deniz Naki tepkisi

17 Şubat 2017 Cuma 15:02
Amedsporlu futbolcu Deniz Naki hakkında verilen beraat kararının bozulmasına, Amedspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen tepki gösterdi.

Amedsporlu futbolcu Deniz Naki hakkında verilen beraat kararının bozulmasına tepki gösteren Amedspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, yeni gelen savcının karara itiraz ettiğini belirterek “Aklıselimi yitirmiş, kişisel kararlar veriyorlar” dedi.

Türkiye 2’nci Ligi’nde mücadele eden Amedsporlu futbolcu Deniz Naki hakkında, ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçlamasıyla açılan davada verilen beraat kararı bozuldu. Bozma kararını Cumhuriyet savcısının itirazı üzerine Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi aldı. Deniz Naki aynı suçlamayla yeniden yargılanacak.

Duvar’a konuşan Amedspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, Deniz Naki’nin beraat ettiğini hatırlatarak, karara tepki gösterdi. Edemen şunları söyledi:

“Başka bir savcı gelip karara itiraz ediyor ve davanın yeniden görülmesine karar veriliyor. Biz bunda, kişilere ve kurumlara karşı önyargı görüyoruz. Aklıselimi yitirmiş, kişisel kararlar veriyorlar. Dava yeniden görülecek. Kulüp olarak böyle davalarla gündeme gelmek istemiyoruz, ama ortada ne hukuk var ne başka bir şey. Deniz yine beraat edecektir, buna inanıyoruz.”

İlk duruşmada beraat etmişti

Deniz Naki hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘terör örgütü propagandası’ yaptığı iddiasıyla dava açılmıştı. Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Deniz Naki, 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan ilk duruşmada beraat etmişti.

Dosya yerel mahkemeye gönderildi

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından, Cumhuriyet savcısı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusu yaparak, Naki’nin beraatine itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “Naki’nin sosyal medya hesabında terör örgütünün şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren, bunları öven, teşvik eden propaganda niteliğinde paylaşımlar bulunmaktadır” ifadesi yer aldı. Savcı, mahkemenin Naki hakkında beraat kararı vermesinin yasaya aykırı olduğunu ileri sürerek kararın bozulmasını talep etti. Başvuruyu değerlendiren Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi, Naki hakkında verilen beraat kararını bozarak, yargılamanın yeniden yapılması için dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.

Şiddet ve azınlıklara karşı nefret söylemi

Bozma kararının gerekçesinde propagandanın esas itibariyle ifade özgürlüğü güvencesi kapsamında olduğunu belirten 3’üncü Ceza Dairesi, “Bütün hak ve özgürlükler gibi düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti de kötüye kullanılamaz” dedi. Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ifade özgürlüğüne ilişkin kararlarında kamuyu ilgilendiren sorunların, kamuya açık olarak, tam bir serbestlik içerisinde tartışılabilmesi, şiddeti teşvik eden eylemler hariç bu tartışmanın boyutlarının devlet organları tarafından maksimuma çıkarılması gerektiğinin vurgulandığını belirten mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi: “AİHM kararların ifade hürriyetinin iki istisnası olduğuna işaret edilmektedir. Birinci istinsa şiddeti teşvik edici, övücü söylemler, ikinci istisna ise azınlıklara karşı nefret söylemidir.”

Oybirliğiyle karar verildi

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kararında Deniz Naki’nin sosyal paylaşım sitelerinden yaptığı paylaşımların, terör örgütü propagandası niteliğinde olmadığından beraat kararı verildiğini belirten 3’üncü Ceza Dairesi, kararında şunlara da yer verdi:

“Futbolcu olan ve birçok kişi tarafından tanınan sanık ülkede terör olaylarının arttığı, hendek kazılarak, barikat kurularak ve güvenlik güçlerine silahlı saldırıların olduğu ortam ve koşullar altında sosyal medya paylaşımları yapmıştır. Bu koşullar altında belirtilen paylaşımların bir bütün olarak insanlarda saldırgan duygular uyandırarak anlamsız bir nefret oluşturup, şiddetin doğmasına uygun bir ortamı kışkırtacak nefret söylemi niteliğindedir. Bu itibarla suçun unsurları oluşmuştur. Yerel mahkeme yeterli ve yasal olmayan gerekçe ile yazılı şekilde beraat kararı vererek Ceza Muhakemesi Kanunu’na muhalefet etmiştir. Savcının istinaf itirazları yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına ve dosyanın yeniden mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

imp-news.com

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
06 Nisan 2017 Perşembe 14:59
02 Nisan 2017 Pazar 21:12
02 Nisan 2017 Pazar 21:06
24 Mart 2017 Cuma 04:02
17 Şubat 2017 Cuma 15:02
31 Aralık 2016 Cumartesi 20:37
25 Eylül 2016 Pazar 20:18
29 Ağustos 2016 Pazartesi 09:34
27 Ağustos 2016 Cumartesi 15:30
27 Ağustos 2016 Cumartesi 15:18