Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Amerikalı Asker, Taliban Saflarına Katıldı

Amerikalı Asker, Taliban Saflarına Katıldı

25 Ağustos 2010 Çarşamba 10:42
Afganistan'da görev yapan ABD'li asker Bowe Bergdahl, Haziran 2009'da esir alındı. Herkes öldüğünü düşünürken o bir yıl sonra Taliban bombacısı olarak geri döndü.
Afganistan'da görev yaparken geçen yıl haziran ayında askeri üsten çıkıp Taliban tarafından kaçırılan Amerikan askeri Bowe Bergdahl, din değiştirip örgüte katıldı. Üsten bir Afgan askeri ile birlikte ayrılan 24 yaşındaki er yakındaki bir köye girdiğinde etrafı Taliban'la sarıldı. Afgan askeri silahına davranınca öldürüldü, Bergdahl ise hemen teslim oldu. Amerikan kuvvetleri gencin üste olmadığını anlayınca insansız hava uçaklarıyla aramalara başladı ancak başarılı olamadı. Taliban ise aynı gün "sarhoş bir Amerikalıyı esir aldıklarını" açıkladı. Taliban'ın elinde başlarda korkudan İngilizce bile konuşamayan Bergdahl zaman içinde rahatladı.İngiliz The Times gazetesinin iddiasına göre bir süre sonra örgüt üyeleriyle iyice iyi geçinmeye başladı, sonunda da müslüman oldu. Abdullah adını kullanan er, şimdi Taliban'a danışmanlık yapıyor. HER ŞEY TERSİNE DÖNDÜ Taliban'ın Paktika eyaletindeki kumandan yardımcısı The Times'a "Yanımızda çok rahat geziyor, hiç korkumuyor" dedi. Nedim adında bir başka Taliban da Bergdahl'dan cep telefonlarını uzaktan kumandaya çevirerek bomba imha etmeyi ve Amerikalıları tuzağa düşürmeyi öğrendiğini söyledi. WikiLeaks tarafından yayınlanan gizli belgelerdeki bazı yazışmalar da iddaların doğru olduğuna işaret ediyor. Ancak Taliban arasında Bergdahl'ın sırf kafasının kesilmesini önlemek için numara yaptığını ve hemen öldürülmesi gerektiğini söyleyenler de bulunuyor.

Diğer Haberler