Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Ana dilde eğitim diye bir şey yoktur!”

"Ana dilde eğitim diye bir şey yoktur!"

09 Ekim 2012 Salı 15:04
Erdoğan, "Ana dilde eğitim diye bir şey yoktur" dedi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kürtlerin en temel taleplerinden biri olan anadilde eğitim hakkına karşı retçi tutumunu bir adım daha ileri götürerek, "Ana dilde eğitim diye bir şey yoktur. Bu bir hak değildir" dedi. Erdoğan, Kürtçe eğitim-öğrenimin seçmeli ders’olabileceğini söyledi.

Erdoğan, AKP'nin meclis grup toplantısında, Kürtlerin en temel taleplerinden biri olan ana dilde eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan yaptığı konuşmada, anadilde eğitimle ilgili daha önce sarf ettiği‘bu kadar olmaz’tutumunu bir adım daha ileri getirerek, anadilde eğitimin diye bir hakkın olmadığını ileri sürdü.

Erdoğan, "Ana dilde eğitim diye bir şey yoktur. Bu bir hak değildir, Resmi dil Türkçedir. seçmeli olabilir" dedi.

KCK OPERASYONLARI KÜRTLER İÇİN YAPILIYORMUŞ!

İktira geldikten sonra Türkiye'de inkar politikalarını ortadan kaldırdıklarını ileri süren Erdoğan, "Kürt ifadesini ağzımıza alan ilk iktidar biz olduk. İnsanımızın can güvenliğine kastedenlerle mücadele sürecek. Bazı medya organları 'Erdoğan'dan milliyetçi söylem' diyecekler, eğer bu milliyetçi söylemse milliyetçiyim. KCK operasyonların amacı Kürt kardeşlerimizi farklı yerlere çeken yönetimlere karşı yapılmıştır" dedi.

Konuşmasının devamında, "Ölen terörist için ağlamayız" sözlerini tekrarlayan Erdoğan, Suriye ile ilgili mecliste kabul edilen tezkereye değindi. Tezkere görüşmeleri sırasında tarihe not düşülmesi gereken ibretlik görüntülerin ortaya çıktığını belirten Erdoğan, "Görüşmeler sırasında yaşanan tartışmaların siyasetin kırılma noktalarından biri olarak yerini aldığına inanıyorum" dedi. Erdoğan, CHP'nin tezkere konusundaki tutumunu ise, "Sokak ağzıyla konuşuyorlar. Siz ABD'nin karşısında el pençe divan duran adamlarsınız" sözleriyle eleştirdi.

Türkiye’nin kaderini tezkereye karşı çıkma adı altında Suriye yönetiminin çıkarına bırakamayacaklarını belirten Erdoğan, CHP bir kez daha BDP’nin kuyruğuna takılmıştır. BDP’nin hangi amaca hizmet ettiğini zaten herkes anlayabiliyor. Ama Esed aşkının CHP’nin gözünü neden kör ettiğini anlamak mümkün değil" dedi. Erdoğan konuşmasının sonunda, tezkere konusunda kendilerine destek veren MHP’ye ise teşekkür etti.

Diğer Haberler