Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Anadilde Eğitim Hakkı’nın engellenmesi İslam’a aykırıdır”

"Anadilde Eğitim Hakkı'nın engellenmesi İslam'a aykırıdır"

06 Temmuz 2012 Cuma 14:12
Diyarbakır’da eda edilen Sivil Cuma’daki vaazda ve hutbede, vatandaşların temel hak ve hürriyetlerinin devlet tarafından korunması ve engellenmemesi üzerinde duruldu.

Diyarbakır’da eda edilen Sivil Cuma’daki vaazda şunlar dile getirildi: Müslüman, fakirlere, muhtaçlara yardım etmeli; günah işlediğinde tevbe etmelidir. Tevbe, pişmanlık ve Allah’a dönüştür, temizlenmektir. Namaz kılmadığımızda hem Allah’tan bağışlanma dilemeli hem de kaza namazı kılmalıyız. Kul hakkı yediğimizde, hem hakkını yediğimiz kişiden helallik almalı hem de hakkını iade etmeliyiz.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed, “İman ettim de sonra da dosdoğru ol!” diye buyuruyor.

Yüce Allah’ın haram kıldığı şeyler var, dilin yasaklanması da bu haramlardandır. Bir Müslüman helale haram, harama helal diyemez.

Hutbede üzerinde durulan konu ise; devletin, vatandaşların temel hak ve hürriyetlerini koruması ve güvence altına alması idi. Bu çerçevede; “Devlet, vatandaşların can güvenliğini sağlamalı, aç olanları doyurmalı, sağlık hizmeti sunmalı, vatandaşlar arasında ayrımcılık yapmamalı, onlara hakaret etmemeli, çalışma ve seyahat özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Vatandaşların anadilleriyle eğitim yapması ve kendini ifade etmesi devlet tarafından güvenceye alınmalı, bu konuda eşitlik sağlanmalıdır. Biz Kürdler bundan mahrum bırakılmışız. Bize hakaret ediliyor. Dilimizin yasaklanması zulümdür.”  denildi.

Diğer Haberler