Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Anadilde savunma hakkı komisyonda tartışıldı

Anadilde savunma hakkı komisyonda tartışıldı

28 Kasım 2012 Çarşamba 07:48
Anadilde savunma hakkını da sağlayan yasa tasarısı Adalet Komisyonu'nda görülüyor. Tasarının görüşmelerinde sık sık "resmi dil" tartışmaları yaşandı.

Meclis Adalet Komisyonu, anadilde savunma hakkına dair düzenlemeyi de içinde barındıran, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı görüşmek üzere toplandı. Görüşmelerin başında CHP ve MHP milletvekilleri komisyonda, yazılı basının yanı sıra kameramanların da bulunmasını talep etti, ancak bu talep kabul edilmedi. MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, tasarının Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak, anadilde savunma talebinin siyasi içerikli bir talep olduğunu belirtti. CHP'li vekiller Dilek Akagün Yılmaz, Turgut Dibek, Bülent Tezcan ve Ali İhsan Köktürk imzasıyla verilen önergede de, tasarının anadilde savunma hakkına ilişkin birinci maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğundan maddelerin müzakeresine geçilmeden reddedilmesi istendi. Önergede getirilen bu madde ile resmi dil Türkçe'nin yanında başkaca dillere de resmi dil statüsü tanınmakta ve yargının çok dilli hale getirilmeye çalışıldığı savunularak, "Yapılmak istenen bir Anayasayı ihlal suçudur" denildi.

Görüşmeler sırasında CHP'li Binnaz Toprak da, "Resmi dil mi değişiyor burada, ben anlayamadım" derken, MHP'li Oktay Öztürk, "Evet ona giden yol konuluyor" diye yanıt verdi. MHP'li vekiller Celal Adan, Oktay Öztürk ve Murat Başesgioğlu imzasıyla verilen önergede de, tasarının Anayasa'nın değiştirilemez 3'üncü ve ilgili maddelerine aykırı olduğu iddia edilerek, tasarının Anayasa'ya aykırılık yönünden maddelerin müzakeresine geçmeden reddedilmesi talep edildi. Anayasa'ya aykırılık tartışmalarına AKP Isparta Milletvekili Recep Özel de, "Yargılama dili Türkçe. Türkçe bilmeyen kişi mahkemeye geldiğinde eğer Türkçeyi bilmiyorsa git sen Türkçeyi öğren de gel mi diyeceğiz" derken, komisyon sıralarından gelen tepkilere de, "Tasarıyı biliyorum, hakaret etme" diye yanıt verdi. CHP'li Dilek Akagün Yılmaz da, "Kürtçenin ikinci resmi dil olarak tanınması isteniyor, buna tamam diyorsunuz" diyerek, tepki gösterdi.(anf)

Diğer Haberler