Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Anadilde Savunma Hakkına Siyasi Engelleme

Anadilde Savunma Hakkına Siyasi Engelleme

26 Mart 2012 Pazartesi 21:47
Kürtçe savunma yapmak isteyen Hatip Dicle'ye Mahkeme Başkanı, "Sizin ne kadar güzel Türkçe konuştuğunuzu biliyoruz" dedi.

12 Haziran 2011'de yapılan Genel Seçim öncesi, "terör örgütü propagandası" yaptığı suçlamasıyla hakkında 5 yıl hapis cezası istenen Hatip Dicle'nin duruşmasına bugün devam edildi. Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın bugünkü duruşmasına, halen KCK'dan tutuklu bulunan Hatip Dicle'nin yanısıra, Dicle'nin gönderdiği mektubu mitingte okuyan ve tutuksuz yargılanan BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de katıldı.

ANADİLİMDE SAVUNMA YAPMAK İSTİYORUM

Duruşmada söz hakkı verilen Hatip Dicle, 37 yıllık siyasetçi kimliğinin olduğunu belirterek, "Kürt kimliğim ve anadilim olan Kürtçe üzerindeki baskıları önlemek adına siyaset yapıyorum. Kendim inşaat mühendisiyim, keşke böyle bir problem olmasa ve ben de inşaat mühendisliği yapabilseydim ve mahkemenizde yargılanmasaydım. Bugüne kadar şiddeti öven hiçbir konuşma yapmadım. Dava konusu olan mektubu seçim bölgem olan Lice İlçesi'nde okunması için ben hazırladım. İl Başkanı Zübeyde Hanım yazdığım mesajı okudu. Lozan Anlaşması'nda belirtildiği gibi azınlıkların başka dilde konuşma yapacakları ve mahkemede savunma yapacakları düzenlenmiştir. Kürtler bu ülkenin asli unsuru ise azınlıkların faydalandığı bir haktan nasıl yararlanamıyor? Anayasamıza göre uluslararası anlaşmalar iç hukuk mevzuatı hükmündedir ve bağlayıcıdır. Bu nedenlerden dolayı ben de anadilimde savunma yapmak istiyorum" dedi.

NE KADAR GÜZEL TÜRKÇE KONUŞTUĞUNUZU BİLİYORUZ

Kürtçe savunma yapma talebine karşılık 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Necati Türkmen araya girerek, "Biz televizyonlarda sizin ne kadar güzel Türkçe konuştuğunuzu biliyoruz. O güzel konuşmazınızı burada da yapın ve yargılama sona ersin" dedi.

KÜRTÇE SAVUNMA TALEBİNE RET

Sanık ve avukatlarının Kürtçe savunma talebini değerlendiren mahkeme heyeti, sanıkların daha önce savunmalarını Türkçe yaptıklarını, eğitim ve sosyal konumları itibarı ile Türkçe'yi bildiklerini hatırlatarak, Kürtçe savunma talebini reddetti.

DİĞER DİLLERDE TÜRKÇE BİLMEME ŞARTI ARANMIYOR

Kürtçe dışındaki dillerde ise türkçe bilmeme şartının aranmadığı biliniyor. Saygın hukukçular, sanığın lehine konulmuş kanun maddelerinin sanığın aleyhine yorumlanamayacağını ifade ediyor. Bu prensibe göre sanık kendini hangi dilde daha iyi ifade edibiliyorsa o dilde savunma yapma hakkına sahiptir.

Diğer Haberler