Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Anadilde Savunma Kanun Tasarısı Meclis`te

Anadilde Savunma Kanun Tasarısı Meclis`te

13 Kasım 2012 Salı 08:04
Kanun gerekçesinde, ``sanığın sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edeceğini belirttiği başka bir dilde yapılmasına`` imkan tanındığı belirtildi.
Anadilde savunma yapılmasına da olanak tanıyan ``Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı``, TBMM Başkanlığı`na sunuldu.

13 maddeden oluşan tasarının gerekçesinde, ``sanığın sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edeceğini belirttiği başka bir dilde yapılmasına`` imkan tanındığı belirtildi. 
 
Açılımın sadece sözlü savunma ile sınırlı tutulması, kendi anadillerinde yazılı savunma yapacak olanlar açısından sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle buna "Türk Usulu Açılım" diyenler de var!

Tasarıyla, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan evli hükümlüler, 3 ayda bir kez olmak üzere 3 saatten 24 saate kadar eşleriyle ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın görüşme yapabilecek.
 
Tasarı, ``ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettirememe`` halini de infazın ertelenmesi nedenleri arasına alıyor.

Diğer Haberler