Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Anadilde savunma ‘ tasarısı görüşülüyor

‘Anadilde savunma ‘ tasarısı görüşülüyor

15 Kasım 2012 Perşembe 15:58
Daha yasalaşmadan eleştirilere hedef olan anadilde savunma tasarısı Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda görüşülüyor.

Daha yasalaşmadan eleştirilere hedef olan anadilde savunma tasarısı Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda görüşülüyor. BDP Milletvekili Hasip Kaplan, 10 bin tutsağın anadil özgürlüğü için açlık grevindeyken parayla tercüman tutmayı öngören düzenlemenin insan onuruyla dalga geçmek anlamına geldiğini belirtti.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, kamuoyunda anadilde savunma hakkını düzenleyen tasarı olarak bilinen “Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın görüşmelerine devam etti. Toplantıda, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in sunumunun ardından milletvekilleri söz alarak konuştu. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, savunmanın tutuklanma ile başladığı ve sadece soruşturma değil kovuşturma aşaması için de anadilde savunma hakkının getirilmesi gerektiğini söyledi. Kaplan, ayrıca bugün 65. gününde olan açlık grevlerinin son bulması için bu düzenlemeye avukatlarla görüşme konusunda bir madde eklenmesinin yeterli olacağını dile getirdi. Bakan Ergin ise, getirdikleri düzenlemenin kovuşturma aşaması için olduğunu belirterek, “Getirdiğimiz düzenleme Türkçe bilmeyenler için değildir. Ceza Usul Yasamızda Türkçe bilmeyenler için kolluktan itibaren tercüman imkanı sunmaktadır. Ama dikkat ederseniz bu madde, ‘meramını anlatacak kadar Türkçe bilmesine rağmen, kendisini daha iyi ifade edeceği dilde savunma yapması’ diyor. Burada yargılanan kişinin soruşturma aşamasında kendini yeterince savunamayacağı sonucunu çıkarmanın doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

ERGİN: DÜZENLEMEYİ KÜRTLER İÇİN YAPMADIK!

Ergin, Kaplan’ın açlık grevleri ile ilgili çağrısına ise, “Eğer gerçekten cezaevlerinde bir zarar oluşmasını önlemek istiyorsanız, yeterli gelmiyor mu? Parlamento bir inisiyatif almış, bir düzenleme getiriliyor. Kaldı ki bu düzenlemeyi cezaevlerindeki eylemlerin doğrudan bir sonucu olarak bu masaya getirmedik. Biz daha önce deklare ettiğimiz Kürt vatandaşlarımızın hassaten problemlerini çözme adına değil, biz bunu temel insan hakları çerçevesinde değerlendiriyoruz” dedi.

‘İNSAN ONURUYLA DALGA GEÇİLİYOR’

Ergin’in sözünün ardından yeniden konuşan Kaplan, tasarıya ilişkin genel görüşlerini dile getirdi. Tercüman ücretinin kişinin kendisi tarafından ödenmesinin insan onuru ile dalga geçmek olduğunu söyleyen Kaplan, “Bu Kürt halkını, özellikle 10 bin tutuklu açlık grevinde yatarken insan onurunu rencide eden bir durumdur. Bu ticari mantığı lütfen bu komisyon görüşmelerinden çıkartalım” dedi. Feleknaz Uca’nın gözaltına alındığını hatırlatan Kaplan, Uca’nın savunmasını anadili olan Kürçe yapmak istediğini ancak Almanca bildiği gerekçesi ile Almanca bilen tercüman getirilmek istediğini söyledi. Kaplan, “21. yüzyılda kim kiminle dalga geçiyor. Bu ne aymazlıktır, bu ne önyargıdır, bu ne ırkçılıktır, bu ne inkarcılıktır” dedi.

ERONAT PROVOKASYONU

Kaplan’ın konuşması sırasında YSK tarafından Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi sonucu milletvekili yapılan AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Kaplan’a “ırkçılığı yapan sensin be” diye bağırdı. Eronat, “Konuşma, terbiyesizlik yapma” diyen Kaplan'a ‘Terbiyesiz, utanmaz’ diye hakaret etti. Kaplan’ın Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün’e hitaben “susturun şunu” diye seslenmesi üzerine Eronat, “Milletin canını alıyorsun, sen konuşma, sen sus” dedi. Eronat’ın “Sen bu komisyonun üyesi bile değilsin” demesine Kaplan, “Ben bu Meclis’in vekiliyim, hakkımı kullanıyorum” diye karşılık verdi. Provokasyona devam eden Eronat, Kaplan’a, “Çaldığın canların hesabını ver, hırsız” şeklinde hakaret etmeyi sürdürürken, Kaplan ise, “Milletin iradesini çalan hırsızlar burada temsilci olacak değil mi?” diye konuşarak tepkisini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından komisyon toplantısına ara verildi.  ANF

Diğer Haberler