Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
 Anadilde savunmada hakim keyfiyeti

Anadilde savunmada hakim keyfiyeti

14 Kasım 2012 Çarşamba 13:14
Anadilde savunma hakkı bu kez de hakimin keyfine ve sanığın ekonomik durumuna kaldı. Hakim, "Yargılama uzuyor" diyerek anadilde savunmaya izin vermeyebilecek.

Anadilde savunma hakkı bu kez de hakimin keyfine ve sanığın ekonomik durumuna kaldı. Hakim, "Yargılama uzuyor" diyerek anadilde savunmaya izin vermeyebilecek. Yasa tasarısında, gözaltı ve savcılık aşaması olan soruşturma sürecinde anadilin kullanımına ilişkin herhangi bir düzenleme de yer almıyor.

Hükümetin "Anadilde savunma sorunu çözülecek" diyerek propagandasını yaptığı yasa tasarısı Meclis Başkanlığı'nda. Tasarının bu şekilde yasalaşması durumunda, parası olan sanık, tercüman getirebilecek. Hakim, "Yargılama uzuyor" diyerek anadilde savunma hakkının kullanımının önüne geçebilecek. Böylece, anadilde savunma hakkı tam olarak kullanılamayacak.

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 1. maddesi, CMK'nın 202. maddesinde değişiklik öngörüyor. Değişiklik önerisi şöyle: "Meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bilen sanık,

a)İddianamenin okunması,

b)Esas hakkındaki mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını, kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilir. Bu durumda sanık, savunma yapacağı oturumda tercümanını hazır bulundurmak zorundadır. Bu imkan, yargılamanın sürüncemede bırakılması amacına yönelik olarak kötüye kullanılamaz."

Tasarı bu şekilde yasalaşırsa, anadilde savunma hakkının önüne iki önemli engel çıkartılmış olacak. Birincisi, tercüman ihtiyacını devlet değil, sanık karşılayacak. Bu durumda, tercümana ödeme yapacak ekonomik gücü olmayan sanıklar bu haktan yararlanamayacak.

İkincisi ise, hakkın kullanımında son yetkili mahkeme başkanı olacak. Mahkeme başkanı, "Yargılama sürüncemede bırakılıyor" diyerek, anadilde savunmaya izin vermeyebilecek. Mevcut yargılama pratiklerinden hareketle, hakimler yasa çıktıktan sonra yapacakları yargılamada da, anadilde savunma hakkının kullanımını engelleyen bir tutum takınabilir.

SORUŞTURMA AŞAMASINDA ANADİL YOK!

AKP Hükümeti, sadece mahkeme aşamasında anadilde savunma hakkını öngörüyor. Yasa tasarısında, gözaltı ve savcılık aşaması olan soruşturma sürecinde anadilin kullanımına ilişkin herhangi bir düzenleme yer almıyor.

SÖZLÜ SAVUNMA

Yeni düzenleme, sanığa sadece sözlü savunma sırasında anadilini kullanma hakkı tanıyor. Yazılı olarak mahkemeye savunma ya da dilekçe sunma konusunda herhangi bir düzenleme tasarıda yer almıyor.

Diğer Haberler