Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Anayasa değişikliği?

Anayasa değişikliği?

02 Nisan 2017 Pazar 22:27
Anayasa değişikliği ile meclisin üye sayısı 550'den 600'e çıkıyor, bununla meclisin daha güçlü olacağı propagandası yapılıyor. Oysa eli kolu bağlı, yetkileri kısıtlanmış ve yetkilerini cumhurbaşkanına devretmiş bir meclis öngörülmektedir.

Av. Mehmet Güzeler

Anayasa değişikliği ile meclisin üye sayısı 550'den 600'e çıkıyor, bununla meclisin daha güçlü olacağı propagandası yapılıyor. Oysa değişikliğe bütün olarak bakıldığında eli kolu bağlı, yetkileri kısıtlanmış ve yetkilerini cumhurbaşkanına devretmiş bir meclis öngörülmektedir. 
- Meclisin en önemli işlevi kanun yapmaktır. Cumhurbaşkanına kararname çıkarma yetkisi verildiği için artık kanun yerine kararnameler ile ülke yönetilecek ve meclis kanun yapamayacaktır.
- Bakanları ve cumhurbaşkanı yardımcılarını istediği gibi belirleme hakkı cumhurbaşkanına bırakıldığı için bakanlar ve cumhurbaşkanı yardımcıları genelde meclis dışından kişilerden oluşacaktır.
- Cumhurbaşkanı bakanlar kurulunu belirledikten sonra meclisten güvenoyu alma gibi bir zorunluluğu yoktur.
- Meclisin cumhurbaşkanını ve bakanları denetleme mekanizması zayıftır; gensoru kaldırılmıştır.

***

Dünya devletlerinde devlet başkanlarının genelde iki dönemden fazla seçilme hakları yoktur. Bunun nedeni ülkenin uzun yıllar aynı kişi tarafından yönetilmesinin önüne geçip diktatörlüğe engel olmaktır.
82 Anayasasının ilk metninde cumhurbaşkanının 7 yıllığına ve bir defa seçilme hakkı vardı. Sonradan yapılan değişiklikle 5+5 şeklinde iki dönem öngörüldü.
Yeni düzenlemede de 5+5 şeklinde iki dönem öngörülüyor fakat hile-i şer'iye yapılarak Erdoğan'a üçüncü bir 5 yıl daha veriliyor. Yani Erdoğan ölünceye kadar cumhurbaşkanı olarak kalabilecek. 
116. Maddede yapılan değiliklikle cumhurbaşkanının 2. Döneminde meclis seçimlerin yenilenmesine karar verirse yani meclis ikinci dönemin 4. Yılında erken seçime gitme kararı alırsa cumhurbaşkanı da yeniden belirlenir ve mevcut cumhurbaşkanı yine aday olabilir böylece aynı kişi 3. Dönem için de seçilmiş olur. Bu düzenleme tamamen kişiye özeldir. AKP bunu hep yapıyor aynısını Abdullah Gül için de yaptı; cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için yapılan değiliklikte Gül'ün yeniden aday olmasını engellemek için madde koydular.

***

Referanduma sunulacak olan anayasa değişiklik paketinde en çok eleştirilen kısım cumhurbaşkanına aşırı yetkiler verilmesidir.

Cumhurbaşkanının görev yetkilerini düzenleyen 104. Maddede yapılan düzenleme ile cumhurbaşkanına üst kademe kamu yöneticilerini ataması, görevlerine son vermesi ve bunların atanmalarına ilişkin usul ve esasları da cumhurbaşkanı kararnamesi ile düzenlemesi yetkisi verilmiştir.
Üst kademe kamu yöneticisinden ne anlaşılacağı belli değildir. Ayrıca üst kademe yöneticilerinin kim olduğunu belirleme yetkisi de cumhurbaşkanına bırakıldığı için bu durum büyük bir keyfiyet ve atamalarda büyük bir yetki ortaya çıkacaktır.

Böylece genel müdürler, valiler, kaymakamlar, il ve ilçede görev yapan tüm daire amirlerinin atanması ve görevden alınması cumhurbaşkanının yetkisine verilmiş olacaktır.

 

Diğer Haberler