Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Anayasa Mahkemesi’nde Bir Tane Kürt ve Alevi Yok

Anayasa Mahkemesi’nde Bir Tane Kürt ve Alevi Yok

12 Aralık 2012 Çarşamba 08:33
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "Türkiye'nin bütün kurumları, elimde tek tek araştırdım. Anayasa Mahkemesinde 17 tane üye vardır, bir tane Kürt, Alevi ve muhalif üye bulamazsınız" dedi.

Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinde konuşan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "Siz sistem olarak da ayrımcısınız, ırkçısınız. Türkiye'nin bütün kurumları, elimde tek tek araştırdım. Anayasa Mahkemesinde 17 tane üye vardır, bir tane Kürt, Alevi ve muhalif üye bulamazsınız" dedi.

TBMM’de 2013 bütçe görüşmelerinin ikinci gün oturumu devam ediyor. MGK Genel Sekreterliği, MİT, Danıştay, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Başbakanlık ve TBMM bütçeleri üzerine hükümet adına ise Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay konuştu. Atalay, AKP hükümetinin 11. bütçesini Meclis’e sunduğunu söyledi. Atalay, Türkiye’de yaşanan sorunlara rağmen, Türkiye’nin önemli sorunlarını çözdüğünü ileri sürdü. Atalay, MİT bütçesinde artış yapıldığını bunun nedeninin ise MİT bünyesine GES Komutanlığı ile bazı kurumların katılması olduğunu ileri sürdü. Atalay, istihbaratın MİT’ten yöneltilmesi için GES Komutanlığı’nın MİT’e bağlandığını söyledi. Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Atalay, komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

CHP: BÜTÜN DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRALIM

Atalay’ın ardından söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de, Deniz Feneri davası ve yolsuzlukları hatırlatarak, “Türkiye'deki yargı, savcılık, kamu makamları nedense kaplumbağa hızıyla hareket ettiler. 3 yıla yakın süreyle soruşturma tamamlanamadı. Hangi güç bunu başarıyor. Bunun arkasında sizin hükümetiniz var. Hükümetinizin kollaması var" diye konuştu. Hamzaçebi, dokunulmazlık konusunda da, "Gelin Sayın Başbakan'ın dokunulmazlık dosyası dahil bütün dokunulmazlıkları kaldıralım" önerisinde bulundu.

SAKIK: SİSTEM OLARAK DA IRKÇISINIZ

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, "Siz sistem olarak da ayrımcısınız, ırkçısınız. Türkiye'nin bütün kurumları, elimde tek tek araştırdım. Anayasa Mahkemesinde 17 tane üye vardır, bir tane Kürt Alevi ve muhalif üye bulamazsınız" diyerek elindeki kağıtları kürsüde yırttı. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da, Başbakan'ın bütçenin ilk gününde yaptığı konuşmaya işaret ederek, "Dün Başbakan'ın bizzat okuduğu konuşmasının 9. sayfasının son kısmı, 27 Nisan bildirisinin sadece faiz yoluyla maliyeti yıllık 2 milyar dolar olmuştur. Bunu kim söylüyor, Sayın Başbakan diyor ki, bakın açık seçik bir suç duyurusu bu. Yıllık 2 milyar dolara mal olmuş. Bunun sorumlusu hakkında ne yapılmış, zırhlı araç alınmış, Yaşar Büyükanıt hakkında da suç duyurusunda bulunuyorum. 2 milyar dolar zarar verdiği için, Başbakan hakkında da bulunuyorum " dedi.

Birinci tur görüşmelerin ardından Meclis Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Sayıştay, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçeleri kabul edildi. (anf)

Diğer Haberler