Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ankara - Erbil ilişkileri ve enerji pazarı

Ankara - Erbil ilişkileri ve enerji pazarı

29 Haziran 2016 Çarşamba 23:37
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker, Türkiye’nin hiçbir zaman Erbil yönetimini enerji pazarının dışında bırakmayacağını söyledi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker, Türkiye’nin hiçbir zaman Erbil yönetimini enerji pazarının dışında bırakmayacağını söyledi.

 

Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılıp, yerine Binali Yıldırım’ın başbakanlığa getirilmesinden sonra Türk dış politikasında değişikliğe gidildiği belirtiliyor.

 

Türkiye İsrail’den sonra Rusya’yla da ilişkilerini iyileştirme yoluna girdi. Bu gelişmelerde enerji konusunun önemli bir yeri bulunuyor.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 7 ay sonra ilk temas sağlanarak, iki lider bugün yaklaşık 40 dakika süren bir telefonla görüşmesi yaptı.

 

Dış politikada değişiklik

 

Rûdaw’a konuşan Kafkasya Stratejik Arastırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Hasan Oktay, “Binali Yıldırım gerek ekonomi gerekse bürokrasiden çok iyi anlayanlardan biridir. Çok çabuk görevine başladı. Gerçeği söylemek gerekirse iç sorunlarını çözmede başarılı oldu. Ahmet Davutoğlu’nun görevinden ayrılmasıyla dış politikada değişikliğe gidilen bir süreç başladı” dedi.

 

Türkiye - İsrail arasındaki ilişkinin ise öncelikli konusu enerji. Ekonomistler Türkiye’nin Rusya ve İsrail’le ilişkilerini iyileştirmeye çalıştığını ancak enerji pazarında Kürdistan Bölgesi’nin yerinin ayrı olduğunu belirtiyor.

 

Erbil’in konumu

 

EMD Başkanı Turgay Türker, “Türkiye hiçbir zaman Kuzey Irak idaresini enerji pazarının dışında bırakmayacak. Aksine Türkiye Kuzey Irak’ın enerji piyasasında daha fazla bir paya sahip olması için çalışıyor” dedi.

 

Turgay Türker, Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye’yle değil Irak’la sorunlu olduğunu belirterek, “Bu durumda Türkiye doğalgazın parasını Erbil’e mi yoksa Bağdat’a mı ödeyecek?” diye konuştu.

 

Türkiye ve İsrail’in vardığı anlaşmadan sonra iki ülke arasında doğlagaz konusunda ortak projelere başlanması öngörülüyor.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları