Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Ankara: Kimyasal Silah Kullanmadık

Ankara: Kimyasal Silah Kullanmadık

14 Ağustos 2010 Cumartesi 11:15
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, PKK'ye yapılan askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarını yalanladı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Almanya'da gündeme getirilen, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarını yalanladı.

Habertürk gazetesinin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, konuyla bir soruya verdiği yanıtta, "Söz konusu iddiaların asılsız olduğunu vurgulamaya gerek duymuyorum" dedi. Sözcü, şöyle devam etti:

"1997 yılından bu yana Kimyasal Silah Sözleşmesi'ne taraf olan ülkemiz, kimyasal silah ürütmemekte, bulundurmamakta ve kullanmamaktadır. Terör örgütünün iddialarına en küçük şekilde de olsa itibar edenler, aslında arzuladıkları taktirde konunun denetimiyle ilgili uluslararası kuruluşlardan bilgi alabilirler."

Alman medyası dün, Türkiye'den insan hakları savunucularının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya karşı kimyasal silah kullandığı iddiasına geniş yer ayırmıştı.

Tageszeitung (Taz) “Türkiye kimyasal silah mı kullandı?” başlığını kullanırken, Der Spiegel dergisinin web sitesi “Türkiye Kürtleri kimyasal silahlarla öldürmekle suçlanıyor” diye manşet atmıştı.

Haberlere göre, Mart'ta Kürt asıllı insan hakları savunucuları, Eylül 2009'da öldürülen sekiz PKK'linin fotoğraflarını Almanya'da çeşitli mercilere verdi. Fotoğraflardaki sarı torbalara konmuş, feci deforme cesetlerin, Çukurca yakınında öldürülen 2 kadın ile 6 erkeğe ait olduğu öne sürülüyor.

Taz, ayrıca, daha sonra eline başka altı PKK'linin “otopsisine dair korkunç fotoğraflar” geçtiğini de kaydetti.

Spiegel ve Taz, haberlerinde Dışişleri'nin “Türkiye BM sözleşmesinin imzacısıdır ve Türk ordusunun kimyasal ya da biyolojik silahı yoktur” yalanlaması ve cesetlerin otopsi sonrası yakınlarına teslim edildiği açıklamasına da yer verdi.

Spiegel, Alman siyasilerle insan hakları savunucularının olayla ilgili soruşturma istediğini belirtmişti.

AKnews

Diğer Haberler