Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ankara’da ”Kürt Sorunu ve İslami Bakış” Konulu Panel

Ankara'da "Kürt Sorunu ve İslami Bakış" Konulu Panel

20 Ocak 2013 Pazar 16:08
Ankara'da düzenlenen "Kürt Sorunu ve İslami Bakış" konulu panelde, Kürt meselesinin çıkış sebepleri ve tarihsel süreçte çözüm yaklaşımları ele alındı.

Uluslararası Hizbut-Tahrir çizgiisnde yayın yapan Köklü Değişim Dergisi öncülüğünde gerçekleştirilen "Kürt Sorunu ve İslami Bakış" adlı panelin 1. oturumu sona erdi.

Kürdistan halkının adalet ve özgürlük talebinin dile getirilmediği oturumda; Osmanlı döneminde Kürtlerin ve Kürdistan halkının barış içerisinde yaşadığı iddia edildi. Birinci oturuma konuşmacı olarak Gerçek Hayat Dergisi yazarı Ali Öner, Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Sözcüsü Hasan Ünal ve Köklü Değişim Dergisi Yazarı Aydın Usalp katıldı.

Kur'an'ı Kerim Tilaveti ile başlayan panelin birinci oturumunda "Kürt Meselesinin Çıkış Sebepleri ve Tarihsel Süreçte Çözüm Yaklaşımları" ele alındı.

İlk konuşmayı Aydın Usalp yaptı. Kürt sorununun hilafetin ortadan kaldırılmasından sonra ortaya çıktığını iddia eden Usalp, Osmanlı döneminde Kürdistan'daki ayaklanmaları ve Osmanlıdaki hilafetin İslama göre gayrimeşruluğunu, saltanat ile hilafetin nasıl bağdaşabileceğini dile getirmeden, "Kürtler Osmanlı Devleti döneminde hilafete karşı değillerdi. Kürtler Osmanlı dönemin Türkler ve diğer ırklar ile Hilafet çerçevesi içerisinde gayet barış içerisinde yaşıyorlardı. Ne zaman hilafet ve Şeriat ortadan kaldırıldı o zaman Kürt sorunu ortaya çıkmış oldu" iddiasında bulundu.

"Şeyh Said ayaklanması İslami bir ayaklanmadır" saptırması

Kürdistan Azadi Hareketi ve Şeyh Said'in bu hareketin siyasi lideri olduğu gerçeğini dile getirmeyen Usalp, olayın sadece Hilafet ve Şeriat talebi olduğunu iddia etti.

Osmanlı devletinin yıkılmasından sonra ortadan kaldırılan Hilafet ile birlikte Kürtlerde ayrışmalar meydana geldiğini söyleyen Usalp şöyle devam etti: "Çünkü Kürtleri ayakta tutan Şeriat ve Hilafet ortadan kaldırılmıştı. Bunun üzerine İslami duyarlılığı olan Kürtler. Yeni kurulan ulusalcı sistemi kabullenmeyerek yerine, Şer'i düzeni kurmaya çalıştılar. Bu anlamda Şeyh Said ayaklanması bir Şer'i ayaklanmadır."

Osmanlı da Kürtlere zulmetmiştir

Daha sonra sözü alan Ali Öner ise, Osmanlı döneminde Kürtlerin yaşamış olduğu sorunlara ve Osmanlının Kürtlere çektirmiş olduğu sıkıntılara değindi. Öner konuşmasında Osmanlının da Kürtleri aşağı tabakada bir topluluk olarak gördüğünü hatta Hamidiye Alaylarını da, Kürtleri adam etmek için kurduğunu ifade etti.

Kürt meselesinin 1960'lardan sonra sol bir eğilim gösterdiğini dile getiren Öner, "80, 90 yıldır devlet eliyle yapılmayan zulmün PKK eli yapıldığının altını çizdi.

Müslüman Neredeydi?

Oturumun son konuşmacısı olan Hasan Ünal da, Kürt sorunun yaklaşık olarak bin yıldır var olduğunu söyledi. Ünal konuşmasını şöyle sürdürdü: "İslam devletinde hilafet hanedanlığa geçtiğinden itibaren, İslam ümmeti gerçek anlamda Kur'an ve sünnete dayalı bir hayat yaşamadı. İşte Müslüman olan Kürtler ve Türklerin ayrışmaları bu anlayışın ortadan kaldırılmasından sonra başladı ve hala devam etmekte " dedi.

Türkiye coğrafyasında bu sorunlar yaşanırken Müslümanlar nerdeydi? Diye soran Ünal, "Müslümanlar Bu yaşanan sorunları sahiplenmediği için, PKK diye bir yapı ortaya çıktı. Bugün Kürt sorunu dediğiniz zaman akla ilk gelen yapı PKK'dir. PKK bu işin çözüm noktası değildir. Bu işin çözüm noktası İslam'dır" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İLKHA

Diğer Haberler