Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ankara’ya ‘Müzakere’ Çağrısı

Ankara’ya ‘Müzakere’ Çağrısı

24 Ağustos 2010 Salı 12:43
Selçuk Mızraklı, PKK’nin ilan ettiği ateşkes ile üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini, somut adım atma sırasının ise şimdi hükümette olduğunu söyledi.
Diyarbakır'daki kanaat önderlerinden Selçuk Mızraklı, PKK'nin ilan ettiği ateşkes ile üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini, somut adım atma sırasının ise şimdi hükümette olduğunu söyledi. Türkiye Barış Meclisi'nden Seydi Fırat da, hükümetin barış dışında bir çözüm yoluna girmemesi gerektiğini vurguladı.

Barışın sosyal ve siyasal süreç kadar sosyal ve toplumsal psikolojiyi de ilgilendirdiğini belirten Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis üyesi ve Diyarbakır Tabip Odası eski Başkanı Selçuk Mızraklı, AKnews'e ateşkese ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ateşkese ilişkin söylemlerini eleştiren Mızraklı, “Görünen o ki henüz hafızalar, geçmişin kirli savaş mantığından tamamıyla arınmamış olmalı ki, hükümet cephesinde, devlet cephesinde, barışın bir toplumsal durum olarak, kalıcılaşmasını sağlayabilecek bir hazırlık yok, bir program yok” dedi.

Ateşkesin kalıcılaşması için hükümetin somut adımlar atması gerektiğini belirten Mızraklı, şöyle konuştu:

“PKK gerekli adımı attı, silahları susturdu. Barışa bir kez daha bir imkân tanıdı. Hükümetin ve devletin de, samimi, güvenilir ve gerçekten tarafların bundan sonraki adımlarını kolaylaştırabilecek adımları atmaları gerekiyor.”

Mızraklı, zaman kaybetmeden hükümetin müzakere sürecine başlamasını istedi.

Mızraklı, Demokratik Özerklik talebinin de makul bir talep olduğuna dikkat çekerek, Avrupa gibi ülkelerde bu tür formüllerle sorunun çözüldüğünü söyledi.

Türkiye Barış Meclisi ve DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat da, AKnews'e yaptığı açıklamada, hükümetin barış dışında bir çözüm yoluna girmemesi gerektiğini ifade ederek, düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Barış için gelişebilecek her şeye Türkiye destek vermeli, cesaretlendirmeli, güç vermeli. Bu konuda istikrarlı bir yaklaşım sergilemeli. 'Görüştük, görüşmedik' gibi tartışmalara girmesi iyi değil. Bu kronik bir sorundur. Mutlaka barışa yatırım yapmak gerekiyor. Mutlaka barışçıl çözümü esas almak gerekiyor.”

Recep Tayip Erdoğan'ın üslubunun ortamı baskı altına alan bir üslup olduğunu savunan Fırat, hükümetin 12 Eylül referandumundan sonra “Biz bu işin barışçıl çözümünden yana karar kıldık, benim de programım şudur. Eylemsizlik sürecinin devam etmesine yönelik çok makul istemler, görüşler var” demesini istedi.

AKnews

Diğer Haberler