Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Annan Birkaç Saatliğine Hatay’a Geliyor

Annan Birkaç Saatliğine Hatay’a Geliyor

10 Nisan 2012 Salı 12:18
Suriyelilerin kaldığı kamplarda incelemelerde bulunacağı belirtilen Annan'ın ziyaretinin sadece birkaç saat süreceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye ordusunun kentlerden çekilmesi için verilen sürenin dolacağı 10 Nisan'da Türkiye'ye gelecek.

Suriyelilerin kaldığı kamplarda incelemelerde bulunacağı belirtilen Annan'ın ziyaretinin sadece birkaç saat süreceğini söyledi.

Annan’ın saat 12.00 ile 16.00 arasında sığınmacıların bulunduğu kamplarda incelemelerde bulunacağı, burada Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik başkanlığında bir heyetle de görüşeceği duyuruldu. Çevik’in yanı sıra Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Hatay’a giderek Annan ile görüşecek. Annan daha sonra Türkiye’den İran’a geçecek.

Şam yönetimine 10 Nisan’a kadar süre verilmiş, Annan son olarak önceki gün yaptığı açıklamada ateşkes için 12 Nisan ve Şam saatiyle 06.00’yı son tarih olarak göstermişti.

Bu arada Ankara’da bulunan ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman’ın da bugün Hatay’daki mülteci kamplarını ziyaret etmeleri bekleniyor.

Suriye’deki olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınanların sayısı 24 bin 200’e yükseldi. Sığınmacıların yaklaşık 9 bini Kilis’teki konteynır kentte, 5 bin 500’ü ise Gaziantep’in Islahiye ilçesindeki çadır kentte kalıyor. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde oluşturulan çadır kent de faaliyete geçti.

Öte yandan Rusya ise Annan’ın planının uygulanmasını izlemek üzere Suriye’ye gözlemci gönderebileceğini bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennadi Gatilov yaptığı açıklamada, misyonla ilgili ayrıntıların tartışılmakta olduğunu söyledi.  ANF

Diğer Haberler