Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Antep Ekonomisinde Suriye Sıkıntısı!

Antep Ekonomisinde Suriye Sıkıntısı!

25 Nisan 2012 Çarşamba 10:59
Avrupa’nın dolar ambargosu nedeniyle para transferini durdurması, bankalarda güven bunalımı, Suriye konsolosluğunun kapanması Antep ekonomisini zorlamaya başladı.

Türkiye’nin şiddet olaylarını körüklediği Suriye’nin yüzde 30 gümrük vergisi uygulaması, Avrupa’nın dolar ambargosu nedeniyle para transferini durdurması, bankalarda güven bunalımı, Suriye konsolosluğunun kapanması Antep ekonomisini zorlamaya başladı.

Antep İhracatçılar Birliği, Ekonomi Bakanlığı’nın talebi üzerine, üyelerine birer resmi yazı göndererek Suriye’de resmi olarak alacağı bulunan firmaların isimlerini ve alacak miktarlarını belirliyor. Antep ve Kilis’te çok sayıda firma Suriye ile ticaret yapıyor, ancak çekleri ödenmiyor. Bankalar yolu ile para transferleri yapamayan firmalar zor durumda kalıyor.

Firmalar, Suriye’de fabrikası olanların kapatıp Türkiye’ye döndüğünü belirtiyor. Yetkililere göre, Suriye’de devlet ve muhalif güçleri yanı sıra şimdi eşkıya türedi ve bu gruplar ev ve işyeri soyuyor, hatta fidye için adam kaçırmalar yaşanıyor.

Suriye ile 30 yıldan fazla zamandır ticaret yapan Antep Sanayi Odası Meslek Komitesi Başkanı, Halı Kilim ve Jüt İpliği Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Güvenç, Suriye’nin Ortadoğu’ya açılan önemli ticari bir kapı olduğuna dikkat çekti. Güvenç, Suriye’de fabrika açan yatırım yapan, Suriye’de ithalat ve ihracat yapanların mağdur olduklarını belirterek, karşılıklı uygulanan ambargolar nedeniyle Suriye’ye sınır tüm şehirlerin ekonomisinin büyük oranda olumsuz etkilendiklerine dikkat çekti. Güvenç, İran’a çalışan işadamlarının bile olumsuz etkilendiğini belirtti.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları