Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Antikapitalistler: Yolumuz Şeyh Said’in yoludur

Antikapitalistler: Yolumuz Şeyh Said'in yoludur

03 Ekim 2012 Çarşamba 22:27
Allah, Ekmek, Özgürlük sloganıyla yola çıkan Antikapitalistler: "Yolumuz Şeyh Said'in yoludur" dediler.

Türk Müslümanları kapitalizmi ve Suriye’ye müdahaleyi lanetleyerek:“Emperyalist ülkelerin yanında yer alarak, İran ve Suriye ile düşman duruma düşürüldük” dediler.

İnsanlığı üretim ve tüketim anlayışıyla sömüren ve Dünya’yı köle haline getiren Kapitalizm görüşüne Türkiye’deki antikapitalistler bir manifesto yayınlayarak: "Kapitalizm Allah'ın Düşmanıdır" dediler. Türkiye’deki bu Müslüman hareketin ana sloganı da ilginç: Allah, Ekmek, Özgürlük

Allah, Ekmek, Özgürlük

Allah, Ekmek, Özgürlük ve yolumuz Pir Sultan Abdal ( Osmanlı döneminde yaşayan büyük Alevi şair) ve Ali Şeriati’nin yoludur sloganı ile yola çıkan Türkiye’deki Anti Kapitalist Müslümanlar, İnşa Kültürevi Hüseyniye- i İrşad seminer salonunda gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla derneğin oluşum sürecini ve hazırladıkları manifestoyu anlattılar.
Anti Kapitalist Müslümanlar adına söz alan yazar Sedat Doğan, amaçlarının 'Toplumun kadim değerleri ile çağımızın kronik sorunlarına eğilerek bir kardeşlik ortamı tesis etmek olduğunu' söyledi.
'Bütün peygamberlerin ve erdemli insanların ezilenlerin mücadelesinde boy gösterdiğine vurgu yapan Doğan, kendilerinin de Müslüman olarak bu mücadeleye katıldıklarını ifade etti.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir

İslamiyet’in ibadet merkezli olarak cami cemaatinin hayatına girdiğini söyleyen Doğan,'Yoksulluğun, açlığın Allah katında büyük bir kötülük olduğunu, komşusu açken tok yatanın bizden olmadığını açığa çıkarabilecek toplumsal harekete ihtiyaç olduğunu' dile getirdi.

Ak partiye eleştiri “İktidarın cazibesine kapılmadan tarafımızı belli etmek istiyoruz” diyen Doğan, kendilerine neden Anti Kapitalist Müslüman dediklerini de şöyle açıkladı:

“Şöyle bir ayet vardır: "Ey iman edenler iman edenler iman ediniz"... 'iman edene iman ediniz' demenin sebebi ve alt yapısının bu olduğunu söylüyoruz. Müslüman zaten kapitalist olamazsa, Müslümanın doğası anti kapitalistse " Ey Müslümanlar Müslümanca hareket edin!" diyoruz. Ve böylece biz de ayeti iki kere vurgulamış oluyoruz

Yolumuz Şeyh Sait’in yoludur

İslam adına söz söyleyenler gelenek vurgularını hep geçmiş iktidarların üzerinden tanımlamadığını söyleyen Doğan sözlerini şöyle sürdürdü : ‘’ Onların yolu Orhan Gazilerin, Fatih Sultan Mehmetlerin Kanuni Süleymanların, Mendereslerin yolu olabilir. Bizim yolumuz gelenekten günümüze ezilenlerin temsilcisi olan bütün devrimci peygamberlerin öncülüğünde Ebu Zer, Şeyh Bedrettin, Türk tarihinin büyük Ehl-i Beyt -s- şairi Pir Sultan Abdal, Nasrettin hoca, Şeyh Sait ve Ali Şeriati’lerin yoludur."

Doğan ,”Bu çığlık Allah’ın izniyle büyük bir zaferle sonuçlanacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Müslümanları kapitalizme alıştırdılar

Fars Haber Ajansı’nın sorularını cevaplayan ilahiyatçı- yazar İhsan Eliaçık, Anti Kapitalist Müslümanların dernekleşme sürecine destek verdiğini açıkladı.

Eliaçık, “Şuan ki mevcut hükümet Kapitalist ülkelerin yanında yer alarak, başta İslam ülkeleri olan; Suriye, İran, Irak olmak üzere bütün komşularını kendine düşman yaptı” dedi.
İslami kesimden gelen insanların Kapitalizme alıştırıldığını söyleyen Eliaçık, ”İslam tarihi boyunca ortaya çıkan fıkıh, külliyat çağımıza geldiğimizde dindar zihinleri kolaylıkla kapitaliste dönüştürdü ve hiçbir itirazları olmadı.

Şuan Türkiye’yi yönetenler kapitalizm kültüründen besleniyorlar

Şu anda kendilerinin dindar ve muhafazakar olduğunu iddia eden ve bu kültürden beslenenler Türkiye’yi yönetiyor. Bu kadrolar 1994'den itibaren önce belediyeleri sonra merkezi iktidarı ele geçirerek ülkeyi yönetiyorlar.
Bu halk onlara Türkiye’nin hazinelerini teslim etti bu halk onları devletin davranışlarını değiştirsin diye Ankara’ya gönderdi. Fakat onlar devletin davranışlarını değiştirmek yerine kendi davranışlarını devletleştiriyorlar” dedi.
Başbakanın 4.kongre konuşmasının bir fiyasko olduğunu söyleyen Eliaçık, ”O kadar para tantana ve gürültüye rağmen şu manifestodaki ruh orada yoktu. Sanmayın ki Ankara’da toplanan kalabalıklar Türkiye’nin ruhunu yansıtıyor. Kesinlikle hayır! Bazen bir kişi veya bir grup azınlık gerçeği ve hakikati söyler. Bazen ülkelerin tarihinde kalabalıklar yanılır, kalabalıklar cazibenin, gösterişin ve kervanın peşinde gider. Bu kervan para, güç ve iktidarla yürüyen bir kervandır. İktidar cazibesi kimseyi yanıltmasın. Kendi elleriyle oluşturdukları bu yapı çökecektir!” dedi.

Bu Manifestonun dili sosyalist bir dil değil

Hükümetin milletin gözünü büyüleyecek şekilde siyaset yaptığını söyleyen Eliaçık, “Kamu imtiyazı kullanarak son 10 yıldır yığdıklarınızı infak ediniz yoksa ateş sizi bekliyor.” Sözleriyle hükümeti uyardı. Siyasetçi olmadığı için bir çıkarının, oy kaygısının olmadığını belirten Eliaçık, bu eleştirileri Müslüman hassasiyetiyle yaptığının altını çizdi.
Bu manifestonun kapitalizme esastan ve kökten karşı çıktığını vurgulayan Eliaçık, Kur’andan ayetlere atıfta bulunularak hazırlanan bu manifestosun dilinin sosyalist bir dil olmadığının da altını çizdi. Anti Kapitalist gençlere de tavsiyede bulunan Eliaçık: “Manifestodaki sözler çok güzel sözler ama pratiğe dökülmezse anlamı yok. Önce söylediğiniz gibi siz paylaşmalısınız, bildiğiniz gibi Allah söze değil amele bakar.” Dedi.

Antikapitalist Müslümanlar Türkiye batının eliyle Suriye ve İran üzerine itildiğine inanmaktadır

Fars Haber Ajansına konuşan yazar İslamcı yazar Muhammed Cihad Ebrari, Anti Kapitalist Müslümanlar AKP iktidarıyla birlikte Türkiye’ye emperyalizmin taşeronluk rolü verildiğine inanmaktadır. Türkiye şuanda batının, Amerika’nın ve hatta dünyanın süper güçlerin taşeron ülkesi olarak Suriye ve İran üzerinde itilmektedir. Şuanda Suriye’de yaşanan savaş aslında Türkiye üzerinden tüm emperyalistlerin bir oyunudur.
Suriye’deki savaşa dur demek istiyoruz. Suriye’nin Irak olmasını, Lübnan olması, Afganistan olması istemiyoruz. Bir an önce emperyalistlerin başta Türkiye olmak üzere bütün emperyalistlerin Suriye’den çekilmelerini istiyoruz.

 FHA: CESİM İLHAN

Diğer Haberler