Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Apocu Kadın Örgütü PAJK Bağımsız Kürdistan’a Karşı!

Apocu Kadın Örgütü PAJK Bağımsız Kürdistan'a Karşı!

16 Nisan 2012 Pazartesi 12:10
Partiya Azadiya Jin a Kurdistan (PAJK) Kordinasyon Üyesi Emine Erciyes, son dönemlerde dile getirilen Kürt ulus devletinin Ortadoğu’da savaşı derinleştireceğini belirtti. Keza, önceliğin Öcalan'a uygulanan tecrid olduğunu söyledi!

PAJK Koordinasyon Üyesi Emine Erciyes ANF’ye açıklamalarda bulundu. AKP hükümeti döneminde kadınlara karşı geliştirilen saldırı ve tecavüz kültürüne işaret eden Emine Erciyes, “AKP, döneminde en çok tecavüz kültürü gelişen hükümettir” dedi. AKP’nin bu yaklaşımının iki yönünün olduğunu dile getiren Erciyes, şunları söyledi:

“Özgürlük hareketi içersinde kadınlar dinamik bir güç. Kadının önderliğe olan bağlılığı ayrıca bu bahar sürecinde gelişen büyük eylemlilikleri hükümeti tabi ki korkuttu. AKP hükümetini öfkelendiren, yıllardır ezilen, sömürülen ve boyun eğdirilen kadının başkaldırmasıdır. Bundan kaynaklı kadına dönük ahlak dışı saldırılar gelişiyor. Hareketimiz ne kadar büyüyorsa, kadının gücü de o kadar büyüyor. Önderliğimiz için başlatılan hamle, bu yıl kadının öncülüğünde yapıldı. Herkeste iyi biliyor ki PKK hareketiyle Kürt kadını ayağa kalkmıştır. Kürt kadını toplumun her alanında aktif bir şekilde rol oynuyor.”

“ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ TECRİDİ KALDIRMAK”

PAJK olarak bu dönemki amaçlarını da dile getiren Emine Erjiyes, özellikle Öcalan ve Kürt halkı üzerinde geliştirilen konseptin boşa çıkarılması için plan ve hazırlıklarının olduğunu belirtti. Öncelikli olarak mücadeleyi daha da yükseltmeyi temel hedef olarak belirlediklerini ifade eden Erciyes, “Bahar ayları bizim için mücadeleyi geliştirme aylarıdır. Öncelikli hedefimiz önderliğimiz üzerinde gelişen tecridi ortadan kaldırmaktır” diye konuştu.

Türk devletinin, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uyguladığı tecritle birlikte, imha konseptini devam ettirdiğine işaret eden Emine Erciyes, “Devlet bu yönelimlerle bahara gerillayı ve halkı zayıflatarak, avantajlarla başlamak istedi. Ancak baharda tüm beklentileri boşa çıktı” dedi. Devletin Kürt halkını hiç tanımadığını ifade eden Erciyes, halkın saldırılar karşısında hiçbir şekilde boyun eğmediğini anımsatarak, bu temelde Kürtlerin Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’da gereken cevabı verdiğine işaret etti. Erciyes, 4 Nisan kutlamalarının, Kürt halkının Öcalan’ı önderliği olarak tanıdığını ve sahiplendiğini gösterdiğini kaydetti.

“ULUS DEVLET SAVAŞI DERİNLEŞTİRİR”

Son dönemlerde dile getirilen Kürt ulus devletinin kurulması yönündeki açıklamaları da değerlendiren Emine Erciyes, tarihte bir çok ulus devletin kurulduğuna ve yıkıldığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Ulus-devletin; tek vatan, tek bayrak, tek dille devam eden tekçi bir inancı var. Bunun da toplumun doğasıyla bağlantısı olamaz. Özelde de Ortadoğu gibi çok kültürlü bir coğrafyada bunu yapmak, savaşı derinleştirmektir. Yapılacak olan Kürt ulus-devletinin de Kürt halkına bir faydası yoktur. Dış güçler, oluşturulacak olan ulus-devletle Kürt halkını susturmak istiyorlar. Ama en önemlisi küçük bir ulus-devletle Kürt halkını fazladan sömürmek istiyorlar. Kürdistan ve Ortadoğu’daki petrol, kapitalist güçler için Kürtlerin kanları olarak görülüyor. Kan nasıl ki yaşamak için gerekliyse, petrole de böyle yaklaşıyorlar. Kürtlerin kanını da böyle emmek istiyorlar. Dolayısıyla ulus-devlet halkların çıkarlarını sağlamıyor. Kürtler için oluşturulmak istenen ulus-devlet de ancak bu zihniyete hizmet eder.”

“ALTERNATİFMİZ ULUSAL KONGREDİR”

Bu politikaların Kürt özgürlük hareketine karşı kullanılmak istendiğine işaret eden Erciyes, bunun için işbirlikçi güçlerin devreye sokulmak istendiğini söyledi. Bu komploya karşı hareket olarak alternatiflerinin Kürt Ulusal Kongresi olduğunu vurgulayan Erciyes, kongrenin nasıl olması gerektiğini şöyle dile getirdi:

“Bütün Kürtleri kapsayacak bir kongre olmalıdır. Farklı kültürün, dinlerin temsiliyetinin olduğu bir kongre olmalıdır. Kürtlerin siyasi statüsünün, politikasının, diplomasisinin belirleneceği tüm Kürt halkının birliğinin ifade edildiği bir kongre olmalıdır. Bu kongre sınır tanımaz. Farklı devletlerde olunsa bile kendisini Kürt olarak ifade eden topluluklar bu kongrenin içinde yer alabilir. Kürt halkının birliği de ancak böyle bir kongreyle saplanabilir.”

Kürt halkının ulusal birliğinin sağlanması açısından Kürt kadınına da önemli görevler düştüğünün altını çizen Emine Erciyes, “Kadınlar, Kürt halkının birliği için daha kaygısız ve hesapsız çalışabilir, örgütleyebilir” dedi.

KÜRTLERİN BİRLİĞİ İÇİN İLKELER

Öcalan’ın değerlendirmelerinde beş ilke ve üç pratik adım olduğunu ifade eden Erciyes, Kürtlerin birliğinin bu esaslar üzerinden olması gerektiğini vurguladı. Emine Erciyes, bu ilke ve esasları şu şekilde aktardı:

“İlk ilke savaş ve barış ilkesidir; Savaş olacaksa nasıl olur, barış olacaksa nasıl örgütlendirilmelidir? Kürt halkı hangi konumda olursa olsun, öz savunmasının olması şarttır. Ulusal birlik ilkesi, Kürt halkının birbirleriyle olan hukuki ilişkilerini belirleyecek. Bu ilkelerin gerçekleşmesi için 3 pratik uygulama gereklidir. Bunlardan biri Kürtler adına diplomatik görüşmeleri yapacak ve muhatap alınacak diplomasi biriminin oluşturulması. Bu grup hem Kürtler arasında geliştirilen oluşumun birbiriyle ilişkilerini hem de uluslararası alanda temsiliyeti açısında gereklidir. Bugün dört parça Kürdistan da yaşayan Kürtlerin savunmasını yapacak ulusal bir güvenlik sistemine ihtiyaç var. Şüphesiz her parça kendi savunma sistemini oluşturur ancak ortak bir oluşum da gereklidir. Kürt halkına yönelik herhangi bir saldırı durumunda birlik ruhunun oluşması gerekir.”

Açıklamasının sonunda, önemli bir süreçten geçildiğine işaret eden Erciyes, Öcalan’ın bu dönemi “4. stratejik dönem” olarak adlandırdığına işaret etti. Bugün de Kürt halkına yönelik yapılan saldırıların, halen Kürtlerin varlığının tehlike altında olduğunu gösterdiğini belirten Erciyes, “Bazı haklar kazanıldı diye egemen sistemlerin saldırmayacağı anlamına gelmez. Varlığını koruma ancak özgürlüğünü yaratmaktan geçer. Bu dönem de Kürt halkı önderine sahip çıktığını ve sonuna kadar onun yolunda yürüyeceğini göstermiştir” diye kaydetti.

Nüjiyan Erhan / ANF

Diğer Haberler