Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Arakan’a ilk yardımlar ulaştı ama yetersiz

Arakan'a ilk yardımlar ulaştı ama yetersiz

26 Temmuz 2012 Perşembe 15:50
Aylardır Myanmar'daki şiddete maruz kalan ve yerini yurdunu terk ederek Bangladeş'e kaçmaya çalışan Arakanlılara ilk yardımlar ulaştı ancak çok yetersiz bir şekilde.

Myanmar'da yaşadıkları şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingyalı Müslümanlar'a Türkiye'den yardım gitti. Buradaki Müslümanların acısına ve derdine derman olmasa da yardım elinin uzanması şimdilik burada yaşayanlar için önemli bir umut ışığı oldu. Ancak, bölgeye çok kısa zamanda büyük ölçeklerde yardım yapılması boyutları tahmin edilemeyecek derecede insanlık dramı ortaya çıkabilir.

Arakan'daki zulüm ve işkenceden canını kurtarabilenlerin yerleşmeye çalıştıkları Bangladeş'te de hayat şartları son derece kötü. Kamp olarak gösterilen yerlerde insanın yaşaması imkansız gibi bir şey. Kamplarda barınma imkanları son derece kısıtlı.

Sınırda dört yıldır faaliyette olan Leda kampında 10 bin civarında kayıtlı Müslüman sığınmacı yaşıyor. Islamic Relief kurumu tarafından kamış ve kerpiçten yaptırılan barakalarda yaşayan Rohingyalı Müslümanlar temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor.

Diğer Haberler