Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Arapça İsrail’de Zorunlu Oluyor

Arapça İsrail’de Zorunlu Oluyor

25 Ağustos 2010 Çarşamba 13:26
İsrail, devlet okullarında Arapça'yı zorunlu ders haline getirmek için yeni bir girişim başlatıyor.
BBC'nin haberine göre, ilk aşamada 200 kadar okulda uygulanacak program beşinci sınıftaki Yahudi öğrencilerin Arap dili ve kültürünü öğrenmesini zorunlu kılacak.

Eğitim yetkilileri, “Ya Selam” adındaki uygulamanın amacının dili bir kültür köprüsüne dönüştürmek ve bu şekilde Yahudi ve Araplar arasında anlayış ve hoşgörüyü artırmak olduğunu söylüyor.

Halihazırda İsrail'de uygulanan sistemde Arap öğrencilerin İbranice öğrenmesi zorunlu. Ancak Yahudi öğrenciler için Arapça 7 ve 10. sınıflar arasında alınabilecek seçmeli dersler arasındaydı.

Diğer seçenekler ise Fransızca, Rusça ve Amharice'ydi. İngilizce ise zorunlu yabancı dil durumunda.

Yeni program için 50 Arap öğretmene de kadro açılacak.

Pilot uygulamanın başlayacağı okulların büyük bölümü Hayfa ve Arap nüfusun yoğun olduğu diğer kuzey kentlerinde bulunuyor.

Eğitim Bakanlığı'nın Arapça Araştırmaları Birimi Müfettişi Dr. Şlomo Alon "Arapça bu devletin resmi dilidir, olması gereken de budur" diyor.

"Ya Selam" programı haftada iki saatlik derslerde okuma yazmanın yanı sıra Arap kültürünün de tanıtılmasını öngörüyor.

Eğitim Bakanlığı bünyesinde çoğu Yahudi bin Arapça öğretmeni bulunuyor. Bu eğitim öğretim yılında ise 50 yeni Arap öğretmen de okuma yazma ve edebiyat dersleri vermeye başlayacak.

İsrail basını, yeni siyasete öğrencilerin artan sıklıkta Arapça'yı seçmelerinin yol açtığını belirtiyor.

AKnews

Diğer Haberler