Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Araplardan Kerkük İçin Birlik İddiası

Araplardan Kerkük İçin Birlik İddiası

04 Mayıs 2012 Cuma 09:59
Iraklı Şii ve Sünni Arap parlamenterlerin, Kerkük’e özel bir statü kazandırılması için yasa teklifi hazırladıkları açıklandı.

Iraklı Şii ve Sünni Arap parlamenterlerin, Kerkük’e özel bir statü kazandırılması için yasa teklifi hazırladıkları açıklandı. Bu durumun Kürtlere karşı birlik anlamına geldiği belirtiliyor. Irak parlamentosundaki Kürt milletvekilleri ise Kerkük’e özel statü verilmesinin anayasaya aykırı olduğunu savunuyor.

Kurdpress haber ajansının haberine göre Irak parlamentosunun Kürt milletvekillerinden Mahmud Osman, Arap parlamenterlerin Kerkük’e özel bir statü kazandırılması için ortak bir yasa taslağı hazırlayarak, Kürtlere karşı birlik oluşturduklarını söyledi.

Yasa taslağının Nuri el-Maliki liderliğindeki Hukuk Devleti, İyad Allavi liderliğindeki el-Irakiye ve İbrahim Caferi liderliğindeki Irak Ulusal İttifakı tarafından hazırlandığı belirtiliyor.

Daha önce Kerkük’te bulunmayan kişilerin bu kente yerleştirildiklerini belirten Arap milletvekilleri, Kerkük’te Anayasa’nın 23. maddesine göre bir seçim yapılmasını talep ediyorlar.

El-Irakiye ittifakını eleştiren Kürdistan İttifakı Milletvekili Mahmud Osman, “Kürdistan Bölgesi Tarık Haşimi’yi himaye ettiği için birçok sıkıntıyla karşılaştı. Ama el-Irakiye milletvekilleri Kürtlere karşı hazırlanan bu yasa taslağına yardımcı oluyor” dedi.

Irak parlamentosundaki Kerkük Milletvekili Halid Şevvani de konuyla ilgili açıklamasında, “Kürtler de Arapların bu ortak adımına tepki olarak Kerkük’teki seçimlerin özel değil, normal şekilde yapılmasını öngören bir taslak hazırladı” dedi.

Irak parlamentosundaki Kürt milletvekilleri, Kerkük’e özel statü verilmesinin anayasaya aykırı olduğunu savunuyor.

ANF

Diğer Haberler