Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Arınç: Barzani ile ilişkilerimiz iyi

Arınç: Barzani ile ilişkilerimiz iyi

22 Haziran 2012 Cuma 15:36
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 10 yıldır iktidar olduklarını ve Kürt sorununda çözüm için önemli adımlar attıklarını savundu.

Barzani, “Artık silah kullanma devri geçti”

Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Hakkâri’de yaşanan çatışmayı değerlendirirken, ''Dünkü(önceki gün) olay bizi gerçekten üzdü. Bu konudan dolayı gerçekten çok üzüldük. Artık savaşın, silahın kullanma devri geçti'' dedi.

Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, TRT Şeş bünyesinde başlayan Soranice yayında yaptığı konuşmada, Türkiye'de son dönemde Kürt sorununa ilişkin büyük adımların atıldığını söyledi.

Barış çabalarını bertaraf ediyor

Programa Barzani Süleymaniye’den bağlanırken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Ankara’dan bağlandı. Sunucu soruları Arınç ve Barzani'ye Kürtçe yöneltirken, sorular Arınç'a Türkçe olarak tercüme edildi. Programda konuşan Barzani, Hakkari’de yaşanan olaya da değinerek, silah kullanma döneminin geçtiğini savundu ve "Artık silah kullanma dönemi geçti. Bu durum Kürt milletine daha çok zarar veriyor. Bizim tavrımız çok açık ve çok belli. Biz Türkiye'deki kardeşlerimize de söylüyoruz. Parlamento içinde faaliyetlerine devam etmelerini istiyoruz" dedi. Barzani, “Bu olaylar barışçıl çabaları bertaraf ediyor. Saldırılar ve çatışmaların her tarafa zarar verdiğini yineliyoruz.” ifadelerini de kullandı.

Barzani, Türkiye'de Kürt sorunu ile ilgili son dönemde büyük adımlar atıldığını ileri sürerken, Dağlıca'da yapılan son saldırıyı kınadı.

Arınç: Barzani ile ilişkilerimiz iyi

Barzani'nin ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, 10 yıldır iktidar olduklarını ve Kürt sorununda çözüm için önemli adımlar attıklarını savunarak, "Son günlerde ana muhalefet partisi bu konuda bir girişim başlattı. Sayın başbakanımız prensip olarak bunu hemen kabullendi. Şu anda MHP bunu kabul etmeyeceğini söylüyor. Başbakanımız diğerleri hayır dese bile sizinle beraber bir mutabakata varabiliriz şeklinde açık çek verdi. Dönüşünün ardından adımlar tekrar atılabilir" dedi.

Öcalan’a ev hapsi hukuken mümkün değil

"BDP, terörü lanetlemelidir" diyen Arınç, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "ev hapsine" alınmasına ilişkin söylediklerini kimsenin zoruna gitmemesi gerektiğini belirterek, "Bu örgütün talebidir. Bunu tek başına düşünmek mümkün değil. Bir hükümet örgütü muhatap alarak adım atmaz. Örgüt koşulsuz olarak silahlarını bırakacak, bitti diyecek. Bundan sonrası pek çok konu konuşulur. Bugün ev hapsine çıkması hukuken mümkün değil. Benim söylediğim şey örgüt silah bırakmadıkça hiçbir şey konuşulmaz. Evvela silahlarını bırakacaklar" diye kaydetti.

Diğer Haberler