Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Arınç: Bizi birbirimize bağlayan Müslümanlığımızdır

Arınç: Bizi birbirimize bağlayan Müslümanlığımızdır

06 Ekim 2012 Cumartesi 11:46
Bülent Arınç: "Peygamberimizin hadislerine, sünnetine sıkı sıkıya yapışıyoruz. Bizi bin yıldan beri var eden, güçlü kılan, bizi birbirimize bağlayan tek şey var, o da Müslümanlığımız. Allah bizi sizden, size bizden, sizi birbirinizden ayırmasın"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Eğil ilçesinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü`nce restorasyonu yapılan `Peygamberler Türbesi`nin açılışında yaptığı konuşmada, Diyarbakır`ın, Eğil`in, Anadolu`nun 75 milyon inançlı insanın yaşadığı bir memleket olduğunu ifade etti. İslam ile müşerref, güzel bir dine sahip olduktan, yaşadıkları bütün medeniyetlerde İslam`ın izini, hamurunu nakşettikten sonra Allah`ın kendilerine en büyük başarıları, zaferleri nasip ettiğini kaydeden Arınç, inançlarına bağlı olduklarına, bütün peygamberleri sevdiklerine, esasen Müslümanlığın diğer dinlerden farkının da bu olduğuna dikkat çekti.

Eğil, Peygamberler Beldesi

Arınç, Eğil ilçesinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü`nce restorasyonu yapılan `Peygamberler Türbesi`nin açılışında, Anadolu`nun zengin olduğunu ve pek çok yerde pek çok makamların olduğunu söyleyerek daha sonra şöyle devam etti: "Şanlıurfa Peygamberler şehri olarak biliniyor. Eğil de Peygamberler beldesi. Türkiye`nin pek çok yeri peygamberlere kucak açmış, onların bizzat bulundukları, makamlarının bulunduğu her yeri büyük bir itina ile muhafaza ediyorlar, saygı gösteriyorlar, orada ibadetlerini yerine getiriyorlar. Eğil`in de bundan sonra tanıtıma ihtiyacı var. Biz 2 trilyona yakın masraf yapmışız. Peygamberlerimizin makamı olarak bildiğimiz türbelerini yaptığımız bu yerde elbette görevimizi yapmış olmamız gerekirdi. Biz inançlı insanlar olarak Kitabımızın, Kur'anımızın, Peygamberimizin sünnetinin, bize gösterdikleri doğru ve hidayetli yolun gereğini yapıyoruz. Rabbim onların şefaatlerini hepimize mazhar eylesin. Allah hidayetini üzerimizde daim etsin, saptırmasın, sapkın yollara götürmesin.

Dünyada İnanç Turizmi Çok Güçleniyor

Arınç, daha sonra, Eğil gibi mübarek bir beldenin böyle bir vesileyle bütün Türkiye ve dünyaya duyurulması gerektiğini belirterek, artık dünyada inanç turizminin çok güçlendiğini ve saygın bir hale geldiğini ifade etti. Eğil`in de yolunu güzelleştirmek suretiyle dünyanın gözdesi yapacaklarını belirten Arınç, hedeflerinin Eğil`i önce Türkiye`ye sonra dünyaya tanıtmak olacağını da söyledi.

Barajın Diğer Yakasında Kalan Köylere Köprü Sözü

Barajın diğer tarafında kalan 6 köy sakinlerinin,`Eğil halkı sizden köprü istiyor` afişi açması üzerine Arınç, "Burada ısrarla afişlerini tutan arkadaşlarımız var. Sizleri gördük. Unutmadık. İnşallah bu konunun üzerine eğileceğiz. En kısa zamanda da ulaşım imkanını sağlayacağız. San Francisco Köprüsü gibi böyle asma köprü yeter ki paramız olsun, yapacağız" diyerek köylülere köprü yapma sözü verdi.

1950 Öncesinde Vakıflar Onun Bunun Elinde Satılıp Kaldı

Vakıflar olarak güzel işler yaptıklarını, vakıfların inancımıza göre hali vakti yerinde olan insanların Sadaka-i Cariye yapmak üzere sadece Allah`ın rızasını kazanmak için insanlığa ve mahlukata hizmet ettiklerini dile getiren Arınç, konuşmasını daha sonra şöyle sürdürdü: "Bugün Türkiye`nin her yerinde binlerce vakıf var. Ama maalesef bu vakıflarımızın büyük bir kısmı 1950 öncesinde onun bunun elinde satılıp kaldı ve pek çok medrese, külliye Allah korusun, içkili mekanlar, ticarethaneler haline geldi. Biz onlara tekrar sahip çıkıyoruz. Tekrar onları satın alıyoruz. Yıkılmak üzere olanları imar ediyoruz."

Arınç, Anadolu`da bütün vakıfları ayağa kaldırdıklarını, bunun görevleri olduğunu dile getirerek, her vakfiyede bir dua ve bedduanın bulunduğunu, eserleri yaparken önce dua almak istediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç daha sonra Peygamber Türbelerinin açılış konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz devletin efendi değil, hizmetkar olduğuna inanıyoruz. Bizim işimiz de hizmet etmek. Ama bir taraftan da dine hizmet etmek, milletimize hizmet etmek demektir.

Arınç son olarak, "Peygamberimizin hadislerine, sünnetine sıkı sıkıya yapışıyoruz. Bizi bin yıldan beri var eden, güçlü kılan, bizi birbirimize bağlayan tek şey var, o da Müslümanlığımız. Allah bizi sizden, size bizden, sizi birbirinizden ayırmasın" şeklinde konuştu.

Diyarbakır`da Pek Çok Medeniyet Kuruldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, Diyarbakır`da  medeniyetler kurulduğunu, insanlığın kültür birikiminin izlerinin bulunduğunu söyleyerek, bunun en önemli parçasının inanç olduğuna dikkat çekti.

Diyarbakır İnsanlık Kültür Birkimi Açısından Çok Kıymetli Varlıklar Barındırmış

Eker daha sonra, "İnsanlık kültür birikimi açısından çok kıymetli varlıklar barındıran şehirler vardır., Diyarbakır ve Eğil de  bunlardan birisidir" diyerek, 1373 senedir cami olarak Müslümanlara hizmet veren Ulu Cami`de  tarihinin en büyük restorasyonunun yapıldığını, bunun için mutlu olduklarını ifade etti.

Yapılan konuşmalardan  sonra Başbakan Yardımcısı  Bülent Arınç, Bakan Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, dualar eşliğinde Peygamberler Türbesi`nin açılışını yaptı. (İLKHA)

Diğer Haberler