Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Arınç: Diyarbakır Halkını Kutlamak İstiyorum

Arınç: Diyarbakır Halkını Kutlamak İstiyorum

19 Ocak 2013 Cumartesi 00:21
''Diyarbakır'dan beklediğimiz buydu, halkından beklediğimiz buydu. O insanların cenazelerine insani açıdan büyük bir olgunlukla sahip çıktılar.

Paris'te suikast sonucu yaşamını yitiren 3 kadının cenaze töreniyle ilgili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Gördük ki herkes huzur ve sükunet istiyor, herkes bu sürecin bir an evvel en güzel şekliyle sonuçlanmasını istiyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Arınç, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı için AKP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Paris'te yaşamını yitiren 3 kadının cenaze töreniyle ilgili soru üzerine Arınç, Diyarbakırlıların büyük bir olgunluk içerisinde cenazelerine sahip çıktıklarını belirterek, ''Bundan dolayı seviniyorum çünkü herkesin beklentisi bir taşkınlık, bir saldırı, bir provokasyon olabilir mi korkusuydu. Diyarbakır halkını kutlamak istiyorum. Kendilerine yakışanı yaptılar. Çok büyük bir olgunluk içerisinde cenazelerin defnine yardımcı oldular''dedi.
 
Emniyet güçlerinin de sadece dışarıdan yapılacak olası provokasyona karşı teyakkuz halinde olduğunu kaydeden Arınç, şunları söyledi:
 
''Diyarbakır'dan beklediğimiz buydu, halkından beklediğimiz buydu. O insanların cenazelerine insani açıdan büyük bir olgunlukla sahip çıktılar.Tabii bundan dolayı Diyarbakır'ın gösterdiği olgunluğu önemsiyorum. Çünkü bu olayın, bu herkesi belki işleniş itibarıyla üzmüş olan bu öldürme olayının, Türkiye'de yeni başlayan ve herkesin büyük bir ümitle sahip çıktığı sürece bir olumsuz katkı yapacağı endişesi vardı. Bunun bu süreci bombalamak veya olumsuza çevirmek yönünde yapılmış olduğuna dair bazı iddialar vardı. Ama gördük ki herkes huzur ve sükunet istiyor, herkes bu sürecin bir an evvel en güzel şekliyle sonuçlanmasını istiyor. Diyarbakır'dan dün verilen mesaj buydu. Ben bu mesaja bütün Türkiye'nin sahip çıkacağına inanıyorum.''
 
Paris'te yürütülen soruşturma çerçevesinde Fransız polisinin olaya ilişkin ''örgüt içi hesaplaşma'' tespitinde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Arınç, ''Hiç bilemem, olay ortaya çıksın, aydınlansın; biz de ne olduğunu bilelim'' karşılığını verdi.

 

Diğer Haberler