Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Arınç: Geçti O Günler

Arınç: Geçti O Günler

07 Ağustos 2010 Cumartesi 14:51
"Türkiye artık eski Türkiye değil. Muhtıralar, darbeler, cuntalar geçti."
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'de “birileri istediğinde” artık darbe yapamayacağını söyledi.

Bülent Arınç, dün Karabük ilinde, 12 Eylül anayasa değişikliği reformu konusunda halka hitap etti. CHA'nın haberine göre, Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını ve ülkeyi seçilmiş hükümetlerin yönettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Artık kafasına esenin istediğini yapma zamanı çoktan geçti. Eskiden seçkinler vardı, her şeye onlar yön verirlerdi. Buyruklar altında bir ülke arzu ediyorlardı. Onlar Allah vergisi olan özel yetenekli kişiler, bizler de sürü idik. Bunlar zannediyorlar ki Türkiye eski günlerde gibi. Türkiye artık eski Türkiye değil. Muhtıralar, darbeler, cuntalar geçti, Bor'un pazarı geçti artık."

Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde silahlı kuvvetlerin görevini bırakıp sivil halkı yönetmeye kalkamayacağını, kalkarsa “görevine bak” diyeceklerini aktaran Arınç, CHP liderinin teammülere uyumadı yönündeki ifadelerine de atıfta bulunarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kemal Bey diyor ki 'Teamüller var, askerin işine fazla karışmayın'. Kemal Bey, 'teamül' dediğin şey yazılı hukukun olmadığı yerde konuşulur. Önce hukuk ve kanun var. Bunun hepsinin öncesinde de ülkeyi hükümet yönetir, sandıkta milletin oyları ile iktidar olanlar yönetir. Eskiden 20-30 yıl evvel Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçesi Meclise geldiği zaman bunu konuşmaya gerek duymazlardı. Bütün milletvekilleri ayağa kalkar, alkışlarla “kabul edildi” diye karar verirlerdi. Geçti o günler.”

AKnews

Diğer Haberler