Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Artık Bağımsızlık Kürdlerin elinde

Artık Bağımsızlık Kürdlerin elinde

19 Şubat 2017 Pazar 17:58
Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KSDP) Genel Sekreteri Muhammed Hacı Mahmud, “Bağımsızlık konusunda dışarıda yapılacak bir şey kalmadı. Bu konu artık sadece Kürdlerin atacağı adıma bağlı” dedi.

Münih Uluslararası Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere Almayan'ya giden Başkan Mesud Barzani başkanlığındaki heyette yer alan Hacı Mahmud, önemli açıklamalarda bulundu.

Muhammed Hacı Mahmud, görüşmelerde IŞİD'e karşı savaş ve bölgenin güvenliğinin yanı sıra, Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın ekonomik durumunun masaya yatırıldığını söyledi.

Hacı Mahmud, “ABD'li senatörler bizi destekliyor. Kürtleri bir daha bırakmayacaklarını ve Irak başta olmak üzere hiçbir yerde gözardı edilmelerine izin vermeyeceklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

Münih’teki temaslar sırasında bağımsızlık konusunun da konuşulduğunu söyleyen KSDP Genel Sekreteri, şunları kaydetti:

“Bu konu Amerikalı, Alman, Kuveytli ve BM yetkilileriyle gün içinde yapılan bütün görüşmelerde masaya yatırıldı. Bazıları bağımsızlığın Kürtlerin hakkı olduğunu söyledi, bazıları ise susmayı tercih etti.

John McCain gibi ABD'li senatörler ise bu konuda bizden daha heyecanlıydı. Bence durum öyle bir seviyeye geldi ki dışarda yapacak hiçbir şey kalmadı. Bu konu artık tamamen Kürtlerin atacağı adıma bağlı.”

Bağımsızlığın kolay olmayacağını da söyleyen Muhammed Hacı Mahmud, şöyle devam etti:

“80 yıllık Sünni ve 11 yıllık Şii yönetimin başarısızlığı ortada. Kendilerini gözden geçirmeliler. Bu yüzden biz sorunlarımız daha fazla artmadan iyi komşular olabiliriz diye düşünüyoruz.”

“İran ile Türkiye bağımsızlığa nasıl bakıyor?” sorusuna ise Kürt siyasetçi şu yanıtı verdi:

“Onlar bölgenin iki önemli ülkesi ve gelecekte Kürdistan'la uzun bir sınırı paylaşacaklar. Kürdistan’ın yarı bağımsız olduğu son 25 yılda söz konusu ülkelere herhangi tehdit olmadı.

Aksine birçok açıdan onlara faydalı olmuştur. Ülkelerin tavırları bizim için önemli ancak karar sahibi olan Kürtlerdir. Hiç kimse bağımsızlığı altın tepside Kürtlere sunmayacak, bunu iyi biliyoruz.”

Rudaw

Diğer Haberler