Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Artık hiç kimse Kürd ve Kürdistan’ı yok sayamıyor’

'Artık hiç kimse Kürd ve Kürdistan’ı yok sayamıyor'

09 Eylül 2012 Pazar 01:25
Almanya’nın Mannheim şehrinde düzenlenen 20. Uluslararası Kürd Kültür Festivali’nde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, artık hiçkimsenin Kürd ve Kürdistan’ı yok sayamadığını belirtti.

Yüzbinden fazla kişinin katıldığı festivale katılan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP hükümeti ile Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert mesajlar gönderdi.

Konuşmasına “Avrupa’nın göbeğinde Kürdistan’ı yaşatan, Avrupa’nın dört bir yanından gelen halkımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum” sözleriyle başlayan Demirtaş, festival alanını dolduran Kürdler ve dostlarını tüm sömürgeci devletlere verdikleri cevaptan dolayı kutladı.

Halk olarak yüzyıllardır kendi anavatanlarında yok edilmeye çalışıldıklarını söyleyen Demirtaş, “Eğer ki bu mücadele olmasaydı, bu halkın kahramanları faşistlere karşı direnmeseydi bugün ne siz ne de biz burada olacaktık” dedi.

KİMSE KÜRDİSTAN’I YOK SAYAMIYOR

Demirtaş, “Bu mücadelenin yükünü taşıyarak siz de gördünüz. Ortadoğu’da oynanan oyunlarda yine Kürdistan yok sayılacaktı. Ama sizin o duruşunuz ile artık kimse Kürd ve Kürdistan’ı yok sayamıyor” diye konuştu. Demirtaş, “Biz bu güne el ele, omuz omuza nasıl geldiysek bundan sonra da el ele, omuz omuza özgürlük halayları çekerek devam edeceğiz” dedi.

Kürd halkının verdiği mücadele ile büyük kazanımlar elde ettiğini belirterek Batı Kürdistan’daki Kürdlerin özerkliğini selamlayan Demirtaş, “Elbette kazanıyoruz. Elbette kazanacağız. Çünkü biz hiçbir halka düşmanlık yapmadık. Biz katliamlar yapmadık. Kimsenin köylerini yakmadık. O nedenle kazanacağız” dedi.

ERDOĞAN DAHA FAZLA DİRENEMEYECEK

AKP hükümeti ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şiddet ve savaş yanlısı açıklamalarına dikkat çeken Demirtaş, bunun içerisine girdikleri panik ve korkudan kaynaklandığını söyledi. “Recep Tayyip Erdoğan daha fazla direnemeyecektir” diyen Demirtaş “Avrupa’nın orta yerinden Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum: Faşizmden mi yana olacaksın, tarafını seç” dedi.

AKP hükümeti ile Başbakan Erdoğan’ın BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki tehditlerine de değinen Demirtaş, “Meclise, Kürd halkına, değerlerine yönelik hakaretlerinizi dinlemeye gelmedik. Faşist yüzünüzü teşhir etmeye geldik” dedi. AKP’nin kendilerini yargılayamayacağını belirten Demirtaş, “Bizi ancak bu halk yargılayabilir” diye konuştu.

“Böyle bir halkı teslim almaya çalışmakla zavallı duruma düşüyorlar” diyen Demirtaş, birçok kez yaptıkları çağrıları hatırlatarak, “Gelin bu halkın şefkatli kollarına teslim olun. Gelin halkın iradesine teslim olun” dedi.

AKP, SEÇMENLERİNE İHANET ETTİ

Demirtaş, AKP’nin Roboski’de olduğu gibi katliamlar yaparak seçmenlerine ihanet ettiğini söyledi.

Selahattin Demirtaş, konuşmasını özgür Kürdistan’da buluşma dileğinde bulunarak tamamladı.

Diğer Haberler