Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Askeri Yorumcunun Gözüyle İsrail’in ”Demir Kubbe”si

Askeri Yorumcunun Gözüyle İsrail'in "Demir Kubbe"si

13 Ağustos 2010 Cuma 12:08
Askeri yorumcu General Emin Hatit İsrail'in füze savunma sistemi olan ‘Demir Kubbe' nin başarıyla tamamlandığına söyledi.
Askeri yorumcu General Emin Hatit İsrail'in füze savunma sistemi olan 'Demir Kubbe' nin başarıyla tamamlandığına dair açıklamalarının psikolojik bir savaş taktiği olduğunu söyledi.

General Emin Hatit'e göre İsrail'e ait kassam roketleri menzilinde bulunan ekonomik tesisin kapatılması da 'Demir Kubbe' isimli füze savunma sisteminin başarılı olmadığının işaretidir.

Hatit bugün yaptığı açıklamasında “Bu konu ile ilgili yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki yapılanlar gerçekçi bir çalışmanın ötesinde bir propaganda eylemidir. Eğer İsrail Devleti kassam roketleri menzilinde bulunan ekonomik tesisini kapatabiliyorsa bu onun 'Demir Kubbe' isimli füze savunma sisteminin asla istediği amaca ulaşamadığını gösterir” dedi.

Hatit, kassam roketleri faaliyeti kapsamında İsrail'in ekonomi kaynaklarını kapatmasının 'Demir Kubbe' projesinin etkili ve güvenli olmadığı anlamına geldiğini ifade etti.

Askeri yorumcu Hatit sözlerine şöyle devam etti: “Korunma duygusu ile huzurun arasında çok büyük fark vardır. Gerçek savunma huzuru hissetmeyle vuku bulur. Bir roketi düşürebilmek ve bir diğerinden kaçabilmek hiç te güvenilir değildir. İsrail, kendine ait bir tesisi kapatmakla ve gerekli güvenceye ulaşmadan aslında 'Demir Kubbe' nin etkin olmadığını kendi gözleriyle görmüş oldu. Böylece İsrail'in yeni bir savaşa girmeden önce güvendiği koruyucu elemendan da yoksun olduğu görülmüş oldu.

Bu olayı izlemekte fayda var.Gerek Gazze'de gerek Güney Lübnan'da direnişin sahip olduğu füzeler işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan İsrail'i yok edecek güce sahiptir. Direnişin sahip olduğu bu güç, İsrail fabrikalarının çalışmalarını olumsuz yönde etkiler , askeri ve ekonomi üretim kapasitesini de azaltır.

Hatırlandığı üzere İsrail, medikal saniyide iş gören 'Sderot' bölgesindeki hassas güvenlik durumu ve roketlere hedef olması nedeniyle 'Nissan' isimli şirkete ait fabrikanın 10 milyon dolar mali kayba uğrayarak fabrikayı kapatmak zorunda kalmıştı.

isra haber

Diğer Haberler