Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Askerler Uludere için ifade verecek

Askerler Uludere için ifade verecek

04 Ağustos 2012 Cumartesi 20:49
Uludere katliamıyla ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Savcılığı, bir ay içinde ihmali olan askerî yetkililerin ifadesine başvuracak.

Şırnak’ın Uludere İlçesi yakınlarında 34 sivilin TSK’ya ait savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülmesine ilişkin soruşturmada sıra şüphelilere geldi. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından belirlenen askeri yetkililer, en geç bir ay içinde ifadelerinin alınması için savcılığa çağrılacak. Şüpheliler “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”la suçlanacak.

28 Aralık 2011’de yaşanan katliama ilişkin soruşturmada nihayet önemli bir aşamaya geçilecek. 34 kişinin katledilmesinin ardından şu ana kadar tek bir sorumlunun yargı karşısına çıkarılmadığı soruşturmada sadece Şırnak Savcılığı, katliamdan kurtulan tanıkları ve mağdur ailelerin ifadesini aldı. Özellikle Genelkurmay’dan istenilen belgelerin ve bilgilerin gecikmesi nedeniyle uzadığı vurgulanan soruşturma kapsamında Diyarbakır Başsavcılığı ise yedi ay ay sonra şüphelileri çağırıp dinleyecek

İHA’yı izleyenler sorgulanacak

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre şüpheli ve tanıklara davetiyeyle tebligatlar gönderilmeye başlandı. En geç bir ay içinde tüm şüpheliler ve tanıklar savcı karşısına çıkacak. İlk olarak İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) geçtiği görüntülerin analizini yapan askeri yetkililerin ifadesi alınacak. Bölgedeki yerel birliklerin komutanları da ifade verecekler arasında. Şüpheliler “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan dolayı savcı karşısına çıkacak. Bu suçun TCK’daki cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis.(Taraf)

Diğer Haberler