Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Assange Ekvator’a iltica etmek için başvurdu

Assange Ekvator'a iltica etmek için başvurdu

20 Haziran 2012 Çarşamba 11:37
Wikileaks’in kurucusu Jullian Assange, İsveç’e iade edilmesi yönündeki mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından Ekvator Büyükelçiliğine sığınarak iltica başvurusunda bulundu.

ABD ve müttefiklerini oldukça zor durumda bırakan bilgi ve belgeleri yayınlayan Wikileaks’in kurucusu Assange, bir tecavüz davası nedeniyle İsveç’e iade edilmek isteniyordu. İngiliz mahkemelerinin son başvurusunu da reddetmesinin ardından Assange Londra’nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvator Büyükelçiliğine girerek sığınma talebinde bulundu.

Assange yaptığı açıklamada Ekvator hükümetinden Birlemiş Milletler hukukuna göre iltica etmek istediğini ifade ederek bu talebin Quitto’ya iletildiğini söyledi.

İngiltere’de Ekvator Büyükelçiliği de yazılı bir açıklama yaptı. Assange’nin dün öğleden sonra büyükelçilik binasına girdiğini ve iltica talebinde bulunduğunun kaydedildiği açıklamada bu talebin değerlendirilmesi süresince Assange’nin Ekvator’un korumasında olduğunu söyledi.

Assange’nin iltica başvurusunda ne İngiltere ne de vatandaşı olduğu Avustralya’nın kendisinin siyasal amaçlarla yargılanmasını engellemeyeceğini ifade etti.

Assange’nin kurduğu Wikileaks, ABD Büyükelçilikleriyle Dışişleri Bakanlığının yaptığı 250 bin gizli yazışmayı yayınlamıştı. Bunun hemen ardından Assange hakkında iki kadına tecavüz ettiğine ilişkin İsveç tarafından tutuklama kararı çıkarılmıştı. anf

Diğer Haberler