Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Astronomlar büyük güne hazırlanıyor

Astronomlar büyük güne hazırlanıyor

05 Haziran 2012 Salı 10:59
Yarın Türkiye saatiyle 01:10’da başlayacak olan dünya ile güneş arasındaki geçişini bir daha görmek isteyenler 105 yıl daha beklemek zorunda.

Dünyamız yarın sabah saatlerinde çok nadir görülen bir gök olayına tanık olacak. Venüs’ün yarın Türkiye saatiyle 01:10’da başlayacak olan dünya ile güneş arasındaki geçişini bir daha görmek isteyenler 105 yıl daha beklemek zorunda.

Venüs gezegeni yarın dünya ile güneş arasından geçecek. Bir asırı aşkın döngüler içerisinde gerçekleşen bu olay gece saat 01:10’da başlayacak ve sabah 07:50’ye kadar sürecek. Avrupa ve Türkiye’de de güneşin doğmasının hemen ardından kısa bir süre bu olağandışı gök olayı izlenebilecek.

Venüs dünya ile güneş arasından geçerken gökyüzünde küçük kara bir nokta olarak gözükecek.

Dünyanın dört bir yanından astronomlar bu gök olayını izlemek için hazırlık yapıyor. Yarın sabah saatlerinde Avrupa’nın birçok ülkesinde bulutlu havanın beklenmesi nedeniyle çok sayıda astronomun hava şartlarının daha iyi olduğu ülkelere seyahat ettiği bildirildi.

SAVAŞ BİLE DURDURAMAMIŞTI

Astronomların en çok ilgi gösterdiği olaylardan biri olan Venüs’ün güneşle dünya arasından geçişi 1761 yılında İngiliz astronomların daha iyi gözlem yapmak için Fransa’ya seyahat etmelerine neden olmuştu. Ancak o dönemlerde İngiltere ve Fransa Yedi Yıl Savaşlarının ortasındaydı. Fransa’ya geçen tüm astronomlar Fransızlar tarafından yakalanmıştı. Ancak İngiliz Kraliyet Akademisi tüm astronomları yeniden Fransa’ya göndermiş ve bu gök olayını izlemelerini istemişti.

Diğer Haberler