Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Atalay: PKK konusunda ABD devrede

Atalay: PKK konusunda ABD devrede

09 Haziran 2012 Cumartesi 13:18
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 'Kürt açılımı' konusunda 'silah bırakmaya' kadar yoğun çalışmaların olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 'Kürt açılımı' konusunda 'silah bırakmaya' kadar yoğun çalışmaların olduğunu söyledi.

Beşir Atalay, şu an farklı bir dönem olduğunu söyleyerek, “silah bırakmaya” giden görüşmelerin olduğunu savundu.

Atalay, Federal Kürdistan Bölgesi’nin yol ayrımı safhasında olduğunu savundu: “O safhadadır bir şey yapması lazım. Şu an farklı bir dönem. Talepler var görüşmeler var. Silah bırakmaya, teslim almaya kadar giden görüşmeler var. Yani bütün bunlar çalışmaların görüşmelerin içinde. Bizim en önemli şeyimiz bu silahın bırakılması. Orada, Kuzey Irak’ta terör örgütünün silah bırakması, o daha önce de açıklandı. Başbakan da Mesud Barzani ile görüşmesinden sonra açıkladı. Silah bırakılması ve o bölgenin terörden arındırılması. Bizim talebimiz o.”

Atalay şöyle devam etti: “Kuzey Irak’la irtibatlar önemli. Tabii irtibatların içinde hem Irak’ın içindeki sorunlar, hem enerji hem de terör konusunda görüşmeler var. Daha önceki gelişinde Mesud Barzani ile de Başbakan Neçirvan Barzani ile de görüştüm. Onlardan taleplerimiz belli. Kuzey Irak’ta kendi toprağında terör yaşatarak mesafe alamaz. Oralardaki çalışmaları önemli görüyorum. Yoğun çalışmalar derken onu da kastediyorum. O sınırlar içinde terör örgütü kolay yaşayamaz. Kuzey Irak yönetimi birşey yapmalı.”

ABD’nin devrede olduğu iddialarına ilişkin ise Atalay şöyle dedi: “ABD zaten bu işin tarafıdır Irak’taki pozisyonu sebebiyle, ABD’nin pozisyonunu biliyoruz. Başından beri içinde. İstanbul’da toplantı var. Bütün bunların içinde olması ABD’nin normaldir.”

Diğer Haberler