Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Atalay’dan Ruha’ya ’Büyükşehir’ Sözü

Atalay'dan Ruha'ya 'Büyükşehir' Sözü

18 Ağustos 2010 Çarşamba 18:34
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ruha'nın "büyükşehir" statüsüne gelmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Urfa'nın "büyükşehir" statüsüne gelmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

"Sanlıurfa.com" internet sitesinde yer alan habere göre, İçişleri Bakanı Atalay, dün Urfa ziyareti sırasında sivil toplum kuruluşlarıyla referandum konusunu görüşürken; bir soru üzerine Urfa'nın "büyükşehir" statüsüne kavuşturulmasıyla ilgili çalışma başlattıklarını açıkladı.

Çalışmayla ilgili ellerinde taslak bulunduğunu belirten Atalay, geçen yasama döneminde gündeme gelemeyen bu konunun yeni yasama döneminde ele alınacağı söyledi.

Bakan Atalay "Bu çalışma taslak olarak elimizde var. Büyükşehir kriterini karşılayan iller arasında Şanlıurfa birinci sırada yer alıyor. İnşallah bu çalışmayı sonbaharda yani yeni yasama döneminde bitiririz diye umut ediyorum" dedi.

Urfa'nın yanı sıra Malatya ve Denizli gibi bazı illerin de "büyükşehir" olmasını istediklerini kaydeden Atalay "Nüfusu o kriterleri karşılayan illeri büyükşehir yapma yönünde bir çalışmamız var" diye konuştu.

Türkiye'de 16 il "büyükşehir" statüsünde bulunuyor. Büyükşehirler, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile idare ediliyor ve ödenekleri, vergileri, şehir planları buna göre düzenleniyor.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları