Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Atalay’dan Ruha’ya ’Büyükşehir’ Sözü

Atalay'dan Ruha'ya 'Büyükşehir' Sözü

18 Ağustos 2010 Çarşamba 18:34
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ruha'nın "büyükşehir" statüsüne gelmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Urfa'nın "büyükşehir" statüsüne gelmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.

"Sanlıurfa.com" internet sitesinde yer alan habere göre, İçişleri Bakanı Atalay, dün Urfa ziyareti sırasında sivil toplum kuruluşlarıyla referandum konusunu görüşürken; bir soru üzerine Urfa'nın "büyükşehir" statüsüne kavuşturulmasıyla ilgili çalışma başlattıklarını açıkladı.

Çalışmayla ilgili ellerinde taslak bulunduğunu belirten Atalay, geçen yasama döneminde gündeme gelemeyen bu konunun yeni yasama döneminde ele alınacağı söyledi.

Bakan Atalay "Bu çalışma taslak olarak elimizde var. Büyükşehir kriterini karşılayan iller arasında Şanlıurfa birinci sırada yer alıyor. İnşallah bu çalışmayı sonbaharda yani yeni yasama döneminde bitiririz diye umut ediyorum" dedi.

Urfa'nın yanı sıra Malatya ve Denizli gibi bazı illerin de "büyükşehir" olmasını istediklerini kaydeden Atalay "Nüfusu o kriterleri karşılayan illeri büyükşehir yapma yönünde bir çalışmamız var" diye konuştu.

Türkiye'de 16 il "büyükşehir" statüsünde bulunuyor. Büyükşehirler, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile idare ediliyor ve ödenekleri, vergileri, şehir planları buna göre düzenleniyor.

AKnews

Diğer Haberler