Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Avrupa euro’nun çöküşüne hazırlanıyor

Avrupa euro’nun çöküşüne hazırlanıyor

29 Mayıs 2012 Salı 10:14
Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro’nun geleceği konusunda kıtada birçok kurum ve kuruluş Euro’nun çöküşüne hazırlanıyor.

Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro’nun geleceği konusunda Birlik yetkilileri iyimserliği ayakta tutmak adına çabalarken kıtada birçok kurum ve kuruluş Euro’nun çöküşüne hazırlanıyor.

Son olarak İsviçre Merkez Bankası başkanı da ortak para birimi Euro’nun çöküşü ihtimaline karşı hazırlık yaptıklarını ifade etti.

Banka direktörü Thomas Jordan yaptığı açıklamada “Her ne kadar bunun gerçekleşeceğini düşünmesem de ortak para biriminin çöküşü gibi bir duruma hazırlıklı olmalıyız” dedi. Jordan İsviçre Frangının iyi bir yatırım alanı olarak görülerek ülkesinin ihracat sektörünün zarar görmemesi için tedbir alacaklarını belirtti.

İsviçre halihazırda frankın euro karşısında değer kazanması nedeniyle ihracatta gerilama yaşanmış durumda. Bu nedenle geçtiğimiz Eylül ayında İsviçre Merkez Bankası frankın daha fazla değer kazanmaması için piyasalara müdahale etmişti.

İngiliz sterlini de euro karşısında değer kazanmış durumda. İngiliz Merkez Bankasının direktörü Mervyn King de yaptığı açıklamada kendilerinin Euronun çöküşü durumunda potensiyel bir ekonomik krize karşı hazırlıklara başladıklarını söylemişti.

Geçtiğimiz hafta da Avrupa Komisyonu tüm üye ülkelere bir yazı göndererek 17 Haziran tarihinde Yunanistan’da gerçekleştirilecek seçimlerden sonra bu ülkenin ortak para biriminden çıkma ihtimaline karşı hazırlıklı olunmasını istemişti.

Euro’nun çöküşü ihtimaline karşı hazırlık yapanlar sadece Merkez Bankaları değil. Uzun vadeli yatırımları bulunan sigorta şirketleri ve emeklilik kasaları da gidişattan oldukça endişeli. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Lloyd’s şirketi yönetim kurulu başkanı Richard Wank Yunanistan’ın Euro’dan çıkışının Euro’nun sonu anlamına gelmeyeceğini ama ciddi bir krize neden olacağını söyledi.

Reuters geçtiğimiz hafta kaynaklarına dayandırarak yayınladığı haberde Yunanistan’da büyük yatırımları bulunan Fransız bankalarının Euro’nun çöküş ihtimali nedeniyle hazırlıklara başladığını duyurmuştu.

Fransız bankalarının Yunanistan’daki yatırımalrı ve verdikleri kredilerin toplamı 44,4 milyar doları buluyor.

Öte yandan İspanya da bu hafta içinde bankacılık sisteminde düzenlemelere gidecek. Şu anda likidite sıkıntısı çeken bankalar yatırımlarını elden çıkarmakla karşı karşıya. İspanya’nın en büyük dördüncü bankası Banki, British Airways ve Iberya Hava Yollarındaki hisselerini satacağını açıkladı.

İspanya’da piyasaları en çok endişelendiren konu ülkenin iç borcunun yüzde 30’unun bankalara olması. Birçok ekonomist bu nedenle İspanya’nın ekonomik krize girecek dördüncü Avrupa ülkesi olmasından korkuyor.

Euro bölgesinde krizi tetikleyebilecek bir diğer konu ise İrlanda’daki referandum. Yeni bütçe kesintilerininin oylayacağı referandumda hayır çıkması durumunda AB ülkeleri tarafından onaylanan karar tehlikeye girecek.  (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları