Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Avrupa’nın eşcinseller için ilk camisi Paris’te açıldı

Avrupa’nın eşcinseller için ilk camisi Paris’te açıldı

01 Aralık 2012 Cumartesi 08:27
Fransa’nın başkenti Paris’te Avrupa’nın eşcinseller ve transeksüellere açık ilk camisi hizmete açıldı. ‘İlerici camii’ projesinin öncülüğünü ise 35 yaşında Cezayir kökenli bir eşcinsel yapıyor.

Başkent Paris’te Cuma günü hizmete açılan camide, diğer camilerde kendisini ‘dışlanmış’ hisseden eşcinseller, transeksüller ile kadınların ibadet etmesinin önünün açılması hedefleniyor. Avrupa’da bir ilk olan cami projesinin öncülüğünü, kendisi de eşcinsel olan antropoloji ve psikoloji alanında doktora tezini hazırlayan Ludovic-Muhammed Zahid isimli bir Müslüman yapıyor.

Eşcinsel müslümanları bünyesinde toplayan derneğinde 325 üyesi olduğunu söyleyen Zahid, basına verdiği demeçte, 2010 yılında yalnızca 6 kişi olarak yola çıktıklarını kaydediyor. Zahid, sayılarının giderek artması ile, eşcinsel Müslümanların rahatsız edilmeden ibadet edebilecekleri bir mekana ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Diğer ibadetlerde ‘kalabalık olmasına rağmen eşcinsellerin hemen deşifre olduğunu’ belirten Zahid, bu nedenle kendilerini dışlanmış hissetmeden, rahatça ibadet edebilecekleri bir ibadethanenin önemine dikkat çekiyor. Zahid, eşcinsel ilişkiler üzerine daha da ileri giderek, Hz. Muhammed’in bugün yaşasa eşcinsellere nikah kıyacağı görüşünü savunuyor.

Paris’in doğusundaki bir banliyöde açılan camiye, yine eşcinsel olan bir budist rahibin ev sahipliği yaptığı bildirildi. (anf)

Diğer Haberler