Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Aydınlar Gül’e IRA Modelini Önerdi

Aydınlar Gül'e IRA Modelini Önerdi

27 Ağustos 2010 Cuma 10:08
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürd sorunuyla ilgili görüşlerini dinlemek üzere çok sayıda aydınla bir araya geldi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürd sorunuyla ilgili görüşlerini dinlemek üzere İstanbul'da çok sayıda aydınla bir araya geldi. Gül, çözüm formülü için nabız yoklarken; aydınlar İngiltere Başbakanı Tony Blair'in IRA ile başlattığı diyalog sürecini örnek gösterdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı'na ait Tarabya Köşkü'nde, Prof. Dr. Vamık Volkan başkanlığındaki heyeti kabul etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı, 2 saat 45 dakika sürdü.

Toplantıda söz alan aydınlar, Türkiye'nin en büyük sorununun Kürd sorunu olduğunu dile getirdi. Bir an önce çözüm bulunmadığı takdirde sorunun kangrene dönüşeceği uyarısında bulunan aydınlar, siyasi iradenin çözüm konusunda risk alması gerektiğini ifade etti.

Davetliler arasında bulunan yazar Altan Tan, "Görüşmede ağırlıklı olarak Kürd sorununun nasıl çözüleceği, Ortadoğu'da nüfusları 30 milyon olduğu söylenen Kürdlere hukuki bir statünün tanınması gerektiği konusunda katılımcı arkadaşlar kendi görüşlerini dile getirdiler" dedi.

Tan, Kürd sorununda çatışmaların yeniden yaşanmaması için çözüme katkı sunabilecek herkesle görüşülmesi gerektiğini ifade ettiklerini söyledi. Hükümetin konuyu seçime endeksli ele almasını eleştirdiklerini belirten Tan, şöyle dedi:

"Hatta bir arkadaşımız Cumhurbaşkanı Gül'e İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, IRA ile görüşmeler yaptığı için çok eleştirildiğini, Blair'in ise IRA ile yaptığı görüşmeyi savunduğunu örnek olarak verdi. Görüşmeye katılan hemen herkes sorunun çözümüne katkı sunacak herkesle görüşülmesi gerektiğini ifade etti."

Tan, aydınların çözüme ilişkin önerilerine Gül'ün olumlu yaklaştığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Gül de bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti. Siyasetin çözüm üretememesinden yakındı. Sorunun çözülebilmesi için demokrasinin geliştirilmesi gerektiğini, yapılması gereken her şeyin yapılması gerektiğini ifade ettiler" dedi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Ekopolitik'in danışmanı Psikiyatr Prof. Dr. Vamık Volkan, Gül'ün, aydınların önerilerini dikkatle dinlediğini ve not tuttuğunu söyledi. Prof. Dr. Volkan, "Kendisi böyle sivil süreçlerin önemini tekrar söyledi. Bunları takdir ettiğini ve destekleyeceğini söyledi" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün "Her şeyin silahla bitmeyeceği" düşüncesinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Volkan, "Herkesle konuşmanın önemini söyledi. Kendisinin oynayacağı rol var tabii. Çok farkında. Onu konuştuk. Tahmin ediyorum ki devamlı olarak Ekopolitik'ten gelecek olan bazı fikirleri dinlemek için açık. Kendisine ebeveyn rolü çizmiş" dedi.

AKnews'in edindiği bilgilere göre davete şu isimler katıldı:

Farklı düşünen aydınların bir araya gelerek kurduğu diyalog grubu Ekopolitik'in Genel Koordinatörü Tarık Çelenk, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Özel Harp Dairesi emekli subayı Mete Yarar, Avrupa Türk-İslam Birliği Kurucu Başkanı Musa Serdar Çelebi, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Kürt yazarlar Altan Tan, Ümit Fırat, gazeteci-yazarlar Avni Özgürel, Murat Belge, Diyarbakır Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı (DİSİAD) Raif Türk, araştırmacı Aşyegül Elif Aslantepe, psikanalist Dr. Ayla Yazıcı, Bedrettin Gündeş, İdris Ağacanoğlu, Ayşe Betül Çelik, Halit Yalçın, Murat Sofuoğlu ve Mehmet Emre Ölmez.

Gül, zaman zaman Kürd sorunuyla ilgili çıkışlarıyla dikkat çekmişti. Hükümetin geçen yıl başlattığı "Demokratik Açılım Projesi" öncesi "iyi şeyler olacak" diyen Gül, devletin Öcalan'la görüştüğü iddiaları için de geçtiğimiz günlerde "Terörle mücadele sadece silahla yapılmaz. Yeri geldiğinde diplomasi, yeri geldiğinde TSK devreye sokulur" diye konuşmuştu.

İngiltere eski Başbakanı ve İşçi Partisi Genel Başkanı Tony Blair, 1997'de iktidara geldikten sonra Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığı için mücadele eden IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein'le müzakereleri başlattı. Karşılıkla atılan adımlar sonucunda IRA, 2005'te tamamen silah bıraktığını açıkladı.

AKnews

Diğer Haberler